Zverejňovač príspevkov

Späť

Župná olympiáda seniorov 2016 pozná svojich víťazov

24.08.2016

Presnosť, rýchlosť, obratnosť a múdrosť. To boli hlavné kritéria úspechu na šiestom ročníku Župnej olympiády seniorov, ktorá sa konala v utorok 23. augusta 2016. Medzi vyše 120 seniormi a seniorkami boli dokonca hostia zo susednej Českej republiky a Maďarska. Súčasťou bolo aj každoročné štartovné v podobe vlastnoručne upečeného koláča.


“Bratislavská župa sa hrdo hlási k idei aktívneho prežitia seniorského veku a nielen že sa k tomu hlásime ale to aj napĺňame v spolupráci s našimi seniormi. Dá sa povedať, že svojím spôsobom pripravujeme pre celú našu generáciu istý typ zvyku. Teda, keď je niekto v seniorskom veku, tak to neznamená, že je niekde odložený, uzavretý zo spoločnosti, ale naopak je vťahovaný do spoločnosti, do aktivít a stretáva sa s ostatnými generáciami. Jednoducho čo v praxi obdivujeme na tom ako žijú ľudia v severských krajinách ako Švédsko, Nórsko, Dánsko, lebo tí seniori sú naozaj súčasťou bežného života, tak sa na župe snažíme, aby sme podobný princíp presadili nielen pre túto generáciu, ktorá je teraz, ale aj pre ďalšie, teda aj pre našu vlastnú. Žiadny vek nie je dôvodom na to, aby vás vytlačili zo spoločnosti. To je odkaz našej olympiády”, vyjadril sa Pavol Frešo, predseda BSK.
Šiesty ročník Župnej olympiády seniorov 2016 otvorili predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Pavol Frešo. Medzi hosťami nechýbala ani bratislavská vicežupanka Gabriella Németh, podpredsedovia BSK Martin Zaťovič a Igor Bendík, poslanci Zastupiteľstva BSK a zamestnanci odboru sociálnych vecí Úradu BSK, ktorí podujatie organizovali a opätovne spojili dobrovoľníkov z radov študentov 2 stredných zdravotníckych škôl, zamestnancov BSK a seniorov.  
„Takáto forma medzigeneračnej spolupráce sa nám výborne osvedčila.  Seniori, ktorí si prišli zasúťažiť aj pomôcť, majú napriek vážnym zdravotným problémom radosť zo života. Mladí ľudia s nimi radi spolupracujú, “ uviedla riaditeľka odboru sociálnych vecí BSK Michaela Šopová
Župnej olympiády seniorov o putovný pohár predsedu Bratislavského samosprávneho kraja sa celkovo zúčastnilo 16 tímov, ktoré súťažili v siedmych disciplínach: štafetová chôdza, hod kriketkou na cieľ, hod šípkami, florbalová streľba hokejkou na bránu, chôdza s loptičkou na lyžičke, hlavolam a prvá pomoc. 
Počas prestávok medzi jednotlivými disciplínami si mohli seniori a ich fanúšikovia dať zmerať glykémiu, vyčistiť a opraviť okuliare a po skončení olympiády si mohli  oddýchnuť pri programe, ktorý im pripravili seniori z DSS Rača a DSS Pezinok. Veľký úspech však malo prekvapenie, o ktoré sa postarala pani Gizka Oňová.
Absolútnym víťazom Župnej olympiády seniorov 2016 sa stal tím z Maďarska, Levél Község Nyugdíjas Egyesület a najlepší župný koláčik upiekli seniori z Ružinovského domova seniorov. Prvenstvo v upečení najkrajšieho župného koláčika získali z Domova seniorov Lamač a z Domova dôchodcov – Pažítkova
“Myslím si že je dobré, keď seniori majú chuť zasúťažiť si, ale okrem toho nadviazať aj nové priateľstvá, na čo majú aj počas olympiády veľa príležitostí ,” doplnila na záver Gabriella Németh, bratislavská vicežupanka.