Zverejňovač príspevkov

Späť

Župa pomohla znovuobjaviť kultúrne dedičstvo

27.05.2016

Znovuobjavené dedičstvo je názov výstavy, ktorá sa včera začala vernisážou v Židovskom komunitnom múzeu v synagóge na Heydukovej ulici v Bratislave, na ktorej spolupracoval aj bratislavský samosprávny kraj. Cieľom výstavy je návštevníkom predstaviť mnohostrannosť židovského kultúrneho dedičstva.
 
„Poznať históriu je veľmi dôležité. História je to čo nás formuje, ovplyvňuje i posúva ďalej. Preto sme sa podieľali aj na tomto projekte. Bolo to v rámci dlhodobej spolupráce župy  s Neinvestičným fondom židovského kultúrneho dedičstva Menorah a výstavu sme podporili finančnou  sumou  vo výške 5000,- eur,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Výstavu pod názvom Znovuobjavené dedičstvo otvorili včera a je výsledkom systematického výskumu Židovského komunitného múzea s mnohými slovenskými i zahraničnými partnermi. Autormi projektu sú Maroš Borský, Jana Švantnerová a kolektív.
Na výstave sú inštalované vzácne textílie, ktoré v minulosti jednotlivci venovali bratislavským synagógam s cieľom naplniť tzv. chiddur micva, teda skrášliť splnenie náboženského prikázania poskytnutím zdobených rituálnych predmetov. Výstavný projekt prináša aj prezentáciu výsledkov výskumov, zdokumentovania a zozbierania faktografických údajov zo židovskej histórie, najmä vzácne a slávnostné náboženské textílie, množstvo písomných a fotografických dokumentov a iných artefaktov.
Súčasťou otvorenia výstavy bol večerný koncert v galérii Nedbalka v Bratislave v podaní Pressburger Klezmer Band. Počas neho odzneli skladby bratislavského rodáka, skladateľa Abrahamsona, ktorému sa v marci 1939 podarilo utiecť z Bratislavy a jeho dcéra dnes žije v Tel Avive. Koncert bol podporený z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry v rámci oblasti podpora hudobného umenia.