Zverejňovač príspevkov

Späť

Šarkany, jablká aj pivo

07.10.2016

Druhý októbrový víkend je ponuka programu v Bratislavskom regióne naozaj pre každého. Najmenší sa môžu vyblázniť so šarkanmi, gazdinky čaká Jablkové hodovanie takmer na každom kroku, milovníci histórie zažijú záver rakúsko-pruskej vojny, starší sa môžu tešiť na prvý Bratislavský októberfest a všetci na nočnú Bratislavu počas Bielej noci.
 
„Október je skvelou možnosťou pre stretávanie sa a pre spoločné chvíle. Prázdniny už sú za nami a z každého už opadol aj stres začiatku školského roka. Preto sú októbrové víkendy plné možností na zábavu. Inak tomu, samozrejme, nie je ani v druhý októbrový víkend,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. 
Víkend sa v Bratislavskom kraji začína už v piatok na poludnie, kedy lokálne pivovary na Tyršovom nábreží v Bratislave narazia svoje sudy a začne sa tak prvý Bratislavský októberfest. Piatková zábava vyvrcholí koncertom skupiny Zóna A. Pivá domácich a svetových značiek si môžu návštevníci vychutnať aj v sobotu. Sobotný večer na Bratislavskom októberfeste bude patriť otvoreniu druhého ročníka bratislavskej Bielej noci, počas ktorej môžu až do druhej hodiny rannej návštevníci mesta obdivovať rozžiarené mesto. 
Piatok 7. október je zároveň dňom odhalenia prvých lokalít hry Objavuj poklady bratislavského regiónu. Škriatkovia ukryli po kraji 300 pokladov a na ich objavenie stačí zapnuté GPS v telefóne a aplikácia Bratislava Region. 
Sobota prinesie do kraja jablkové špeciality. Počas tohtoročného Jablkového hodovania budú môcť návštevníci ochutnávať a nakupovať výrobky a špeciality z jabĺk takmer všade. V bratislavskej Novej tržnici na Trnavskom mýte, v Modre na nádvorí a záhrade kaštieľa MOS na Hornej 20, v Senci na Námestí 1. mája, v Limbachu na nádvorí Obecného úradu, vo Viničnom na športovej a aj v Pezinku na dvore Malokarpatského múzea. 
Milovníci histórie však budú sobotu určite tráviť v Bratislave na lúke pri Krematóiru, kde sa o 14:00 začne rekonštrukcia historickej Bitky pri Lamači. Ešte pred samotnou bitkou prusko-rakúskych vojakov sa môžu návštevníci zoznámiť so životom vo vojenskom tábore, dozvedieť sa o rakúskom delostrelectve a pozrieť si ukážky výcviku dravých vtákov. Hneď po ukončení Bitky o Lamač bude krst novej knihy o Lamači, prednáška o zraneniach z boja či o stravovaní armád. Bitka o Lamač vyvrcholí o 20:00 ohňostrojom.
Pre tých menších je cez víkend takisto pripravený program. V sobotu sa o 14:00 začne Župná šarkaniáda vo Vajnoroch aj na Devínskom hrade. Pripravené sú tvorivé dielne, kde si deti svojich šarkanov môžu vyrobiť, dokresliť či namaľovať.