Zverejňovač príspevkov

Späť

Počas Víkendu zatvorených hraníc prešlo na "západ" viac ako tisíc ľudí

21.11.2018
"Víkend zatvorených hraníc niektorým pripomenul a niektorým predstavil, ako to vyzeralo pred takmer tridsiatimi rokmi na hraniciach. Železná opona, ktorá nás dlhé roky oddeľovala od "západu", rozdelila rodiny, priateľov a len na tomto úseku stála život 42 ľudí, ktorí túžili po slobode," zhrnul predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
Víkend zatvorených hraníc na Cyklomoste slobody v roku 2018 priniesol aj novinku, hranicami sa nedalo prejsť bez výjazdovej doložky. Tú si každý návštevník mohol vybaviť priamo na hraniciach od 10:00 do 17:00. Počas celého dňa zaznamenala cyklosčítačka až 2 687 pohybov,  z toho takmer 90% bolo peších návštevníkom. Najviac ľudí prešlo zo Slovenska medzi 16:00 a 17:00, kedy si výjazdnú doložku prevzalo až 156 návštevníkov a na Slovensko sa ich z prechádzky do Rakúska vrátilo až 268. V prvej hodine od zatvorenia hraníc prešlo Cyklomostom slobody za slobodou, teda do Rakúska, 83 peších a 13 cyklistov.
Podujatie vyvrcholilo o 17:00, kedy boli prečítané mená obetí železnej opony na moravskom úseku. Obete si návštevníci uctili nielen symbolickými výstrelmi zo samopalu, ale aj sviečkovým pochodom k pamätníku obetí železnej opony, ktorý je priamo pod Cyklomostom slobody.