Zverejňovač príspevkov

Späť

Pilotný Bratislavský októberfest už zajtra

06.10.2016

Spoznajte malé regionálne pivovary, ochutnajte farmárske produkty a vypočujte si domáce kapely. Už zajtra napoludnie sa totiž začína premiérový ročník podujatia Bratislavský októberfest. V sobotu sa navyše môžete vydať na potulky vysvieteným nočným centrom Bratislavy počas Bielej noci.
 
„Po vínnej ceste, ktorú pozná v Rakúsku každý, sa snažíme do mesta priniesť nový produkt, ktorý súvisí s gastronómiou, vlastne s takým posedením s priateľmi, s rodinou, so známymi. Práve to posedenie je medzi mladými ľuďmi veľmi populárne, tak sa to snažíme ukázať iným spôsobom, ktorý je populárny inde vo svete. Ľudia majú záujem o kvalitné pivá. Tak sa to snažíme dostať pod jednu stredu a urobiť z toho tradíciu. Pevne verím, že to ako prvý ročník vyjde,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Bratislavský októberfest privíta na Tyršovom nábreží na svojom pilotnom ročníku 12 domácich pivovarov, šesť kočovných pivovarov a v stánku minipivovar nájdu ďalších šesť hosťujúcich pivovarov z Českej republiky. Zahraničné pivovary a široký výber z fľaškového piva bude od piatkového poludnia v stánku Pivný raj. Pripravené sú však aj nealko nápoje pre šoférov či vína pre tých, ktorí neholdujú zlatému  chmeľovému moku.  Pivná zábava bude pokračovať až do sobotnej noci.
„Župa pripravila takzvanú župnú zabíjačku ako každý rok. To znamená, súčasťou degustácie piva budú aj rôzne gastronomické stánky, ktoré budú ponúkať špeciality typické pre jesennú sezónu v Bratislavskom regióne. A teda župná zabíjačka napovedá, že to budú špeciality zabíjačkového charakteru. Čaká nás bohatý kultúrny program, ktorý bude počas oboch dní. V piatok to bude ladené do punkového dresu a v sobotu prepojíme Október fest s jedným veľmi významným podujatím, ktorým je Biela Noc. Tá bude v našom kraji a v meste už po druhý raz, čiže v sobotu odštartujeme Bielu noc na pódiu na Tyršovom nábreží a bude to taký meeting point pre všetkých ľudí, ktorí si prišli pozrieť aj umenie a na druhej strane prepojenie s nejakým produktom. To je práve cieľom, aby sme ľuďom doručili nielen jeden zážitok, ale aby sme zosieťovali viaceré zážitky, aby sme tak dokázali ľudí udržať v našom kraji dlhšie,“ predstavil víkendovú ponuku výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.
Súčasťou podujatia Bratislavský októberfest sú aj farmárske trhy a aj bohatý sprievodný program ako stretnutie historických motocyklov či burza starožitností. Na pódiu sa v piatok predstavia GRAMOPHON BROTHERS shellack duo, The Lucifers, Ramones a piatkovú zábavu zavŕši bratislavská legenda Zóna A. V sobotu si pri pive môžu návštevníci vypočuť  napríklad aj Lavagance. 
„Minulý rok si bolo počas Bielej noci v uliciach pozerať umelecké diela až 100-tisíc ľudí a tento rok sa určite po ceste zastavia aj na októberfeste , kde si okrem remeselných pív, to sú malé pivovary, ktoré prezentujeme  a podporujeme, budú môcť vychutnať aj iné produkty ako víno, nealko nápoje, káva, samozrejme veľmi silná bude gastronomická zložka, takže si určite každý príde na svoje,“ vyjadril sa Maroš Mačuha, riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku.
Bratislavský samosprávny kraj aj vďaka neustálemu oživovaniu a predstavovaniu regionálnych tradícií aj za hranicami župy, zaznamenáva neustály nárast návštevnosti. Za prvý polrok 2016 navštívilo Bratislavský samosprávny kraj až 606 153 návštevníkov, čo je nárast o 16.71% v porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi roku 2015. Najväčší nárast, na úrovni 39,91%, spomedzi zahraničných turistov bol v Bratislavskej župe z Čínskej ľudovej republiky.