Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Župná škola si vyskúšala varenie v Bruseli

20.09.2016

Študenti Hotelovej akadémie Mikovíniho, SOŠ gastronómie a hotelových služieb Farského a SOŠ hotelových služieb a obchodu Na pántoch, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa minulý týždeň pripravovali na Týždeň slovenskej kuchyne, ktorý bude v Bruseli začiatkom novembra.
 
„Naše školy vyhrali súťaž o najlepšie menu, ktorá bola v Bratislave ôsmeho marca a získali tak jedinečnú príležitosť prezentovať svoje kulinárske zručnosti a regionálne špeciality priamo v Európskej komisii,” objasnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
 
Týždeň slovenskej kuchyne sa uskutoční od 7. do 10. novembra, a každý deň sa bude variť v jednej z kantín Európskej komisie. V pondelok 7. novembra 2016 sa v kantíne Beulie, kde sídli DG Regio, bude podávať polievka, ryba, pirohy a dezert. V utorok 8. novembra 2016 sa kuchári presunú do Berlaymontu, v stredu si môžu návštevníci prísť vychutnať slovenské študentské menu do DG AGRI. Na poslednom varení v budove Madou sa bude servírovať polievka, ryba, tofu a dezert. Týždeň slovenskej kuchyne otvoria oficiálne 7. novembra o 12:00 v Berlaymonte podpredseda EK Maroš Šefčovič, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík.
 
V stredu 14. septembra už od rána varili študenti Hotelovej akadémie Mikovíniho, SOŠ gastronómie a hotelových služieb Farského a SOŠ hotelových služieb a obchodu Na pántoch  v kantíne v Bruseli. Menu, ktoré navarili, museli potom schváliť profesionálni kuchári zo štyroch kantín Európskej komisie, v ktorých budú žiaci menu v novembri pripravovať.
 
Šéfkuchári vybrali pre Týždeň slovenskej kuchyne nasledovné menu: ako predjedlo grilované kačacie prsia na šampiňónovom ragú s medovo – sójovou omáčkou, mrkvovú polievku s bazalkovým olejom, ako hlavné jedlo  zubáča so šťuchanými zemiakmi a zeleninou a kuracie prsia plnené špenátom a údeným korbáčikom, vegetariánsky chod – pirohy plnené lesnými hríbikmi s kyslou smotanou alebo zeleninový špíz s tofu, dusená ryža a pažítka, a na záver dezert, ktorým bude tvarohový koláč s čerstvým ovocím a šľahačkou.