Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Župa bojuje s burinami ekologicky

05.10.2018

„Župa chráni zdravie ľudí a vodné zdroje aj pri údržbe ciest vo svojej správe. Nepoužíva nebezpečné pesticídy už od roku 2013, ale čistenie zabezpečuje mechanicky a kosbou buriny popri cestách a chodníkoch,“ vyjadrila sa vicežupanka BSK Elena Pätoprstá, ktorá na má na župe v gescii oblasť životného prostredia.

Bratislavský samosprávny kraj má v správe 129 mostných objektov a 511 kilometrov ciest II. a III. triedy. O tie sa stará správca, spoločnosť Regionálne cesty Bratislava a. s.. Správca sa však nestará iba o bežnú či zimnú údržbu ciest, ale aj o okolie ciest. To častokrát býva plné náletových drevín či rôzneho plevelu. Zamestnanci však už roky tieto divorastúce byliny nestriekajú herbicídmi, ale bojujú s nimi ekologicky. Rigóly pri cestách druhej a tretej triedy na území bratislavského kraja nie sú teda plné chemikálií či herbicídov. Všetok plevel je buď vypílený, vykosený, či inak ručne vyčistený.

„Verím, že aj ostatné samosprávy si z Bratislavskej župy vezmú príklad a prestanú používať chemikálie na ničenie rastlín, ktoré majú záporný vplyv na ľudské zdravie a sú vo vyspelých štátoch zakázané,“ uzavrela Elena Pätoprstá.