Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Zostávajú posledné dni do konca súťaže „Vráťme knihy do škôl“

11.04.2016

Ešte pár dní zostáva do skončenia súťaže „Vráťme knihy do škôl“, ktorého spoluorganizátorom je Bratislavský samosprávny kraj. Aj aktuálny piaty ročník potvrdzuje záujem mladých čitateľov o súťaž a čítanie ako také. Čitatelia z materských, základných a stredných škôl sa do súťaže môžu ešte zapojiť do 15. apríla.
 
„Ako ukázali predchádzajúce štyri ročníky tejto súťaže, deti, žiaci, mládež chcú čítať, majú záujem o literatúru. To potvrdzuje aj každoročný narastajúci počet prihlásených prác do projektu ,“ vyjadril sa bratislavský župan Pavol Frešo.
Projekt „Vráťme knihy do škôl“ spoločne organizujú Bratislavský samosprávny kraj, ABCknihy.sk  a vydavateľstvá IKAR a Raabe. Piaty ročník súťaže odštartoval 15. februára 2016 a ku dnešnému dňu sa spolu zapojilo 342 škôl a prišlo 6784 príspevkov. Hlavným cieľom je podporiť čítanie u detí a mládeže a vytvárať pozitívny vzťah ku knihám.

Mladí čitatelia, teda škôlkari, školáci aj stredoškoláci, sa môžu ešte do súťaže zapojiť do 15. apríla 2016 prostredníctvom webovej stránky www.vratmeknihydoskol.sk. Podmienkou je zaslať krátky text o prečítanej knihe, objasniť dôvody, kvôli čomu si zvolili knihu a popísať čo im dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok na základe vychovávateľom prečítaného textu. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text alebo obrázok.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 4. mája na bratislavskom Gymnáziu na Tomášikovej ulici. Tomu bude predchádzať losovanie, ktoré rozhodne o víťazoch súťaže „Vráťme knihy do škôl“, pre ktorých organizátori pripravili viac ako 60 cien ako napríklad elektronické čítačky, balíčky kníh, ale aj výlet do Bruselu. Najaktívnejšia škola získa notebook a ďalšie školy v poradí odborné publikácie od vydavateľstva Raabe. Ocenení budú aj Knižní anjeli, teda súťažiacimi navrhnuté osobnosti, ktoré vedú mládež k literatúre. Môžu to byť knihovníci, učitelia slovenčiny alebo vychovávateľky.
Prvé tri ročníky súťaže sa zameriavali predovšetkým na stredoškolákov. Pre veľký záujem bola v minulom roku rozšírená o kategórie žiakov základných a  materských  škôl. 
Bližšie informácie o projekte a pravidlách nájdete na webstránke www.vratmeknihydoskol.sk