Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Žiaci župnej školy predstavia svoju tvorbu v Bruseli

20.09.2018

„Pred dvoma rokmi sme v Bruseli predstavili techniku modrotlače. Workshop mal pozitívny ohlas na belgickej dizajnovej scéne, ale aj v slovenskej komunite žijúcej v Bruseli. Preto sme sa tento rok rozhodli zamerať na komplexnejšiu prezentáciu tvorby školy. Na výstave môžete vidieť diela žiakov z viacerých odborov a špeciálnu časť venovanú 100. výročiu založenia Československej republiky. Prepojenie na Československo je pre školu veľmi významné - zakladateľom školy bol Josef Vydra, historik a teoretik ľudového umenia, významný etnograf a pedagóg, ktorý bol Čech,“ uviedol riaditeľ ŠUV J.Vydru akademický maliar a sochár Milan Pagáč.

Na škole, ktorú mnohí poznajú ešte pod názvom „šupka“, študovali významné osobnosti ako výtvarníci Albín Brunovský, Andrej Rudavský, Jozef Jankovič, Anton Cepka, Vladimír Popovič, Vladimír Gažovič, Július Koller, Stano Filko, režiséri Juraj Herz, Juraj Jakubisko, Jozef Bednárik, Elo Havetta, mím Milan Sládek, herečka Zdena Studenková či scénografi Ján Zavarský, Aleš Votava. História školy je poprepletaná s dianím v Československu v 20. storočí. Aj preto je výstava doplnená prednáškou kurátorky Slovenského centra dizajnu.

Kurátorka Slovenského centra dizajnu Simona Bérešová sa venuje výskumu histórie bratislavskej Školy umeleckých remesiel na Humboldtovej univerzite v Berlíne. Hosťom pripraví prednášku o najstaršej umeleckopriemyselnej škole na Slovensku, ktorá existovala v rokoch 1928¬–39 a bola predchodkyňou dnešnej ŠUV J. Vydru. Škola fundamentálne ovplyvnila slovenskú vizuálnu kultúru a vzdelávanie v 1. Československej republike a bola priekopníčkou v oblasti dizajnu. Vyučovali na nej významné osobnosti, ako napríklad maliari Ľudovít Fulla a Mikuláš Galanda, grafický dizajnér a scénograf Zdeněk Rossmann, fotografi Jaromír Funke a Karel Plicka či sochárka Julie Horová. K najznámejším žiakom a žiačkám školy patrili Irena Blühová, Tibor Honty, Dagmar Rosůlková a Vladimír Bahna.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý osobne otvorí vernisáž výstavy v Bruseli, deň vopred potvrdil, že jednou z top priorít pre bratislavskú župu je oblasť stredného školstva, podpora odborného vzdelávania a prepojenia s praxou.

„Ako som predstavil vo svojom programovom vyhlásení, Bratislavský kraj sa počas najbližších rokov sústredí na podporu skvalitnenia školstva prostredníctvom implementácie projektov ako sú centrá vzdelávania a odbornej prípravy, a naša prezentácia v zahraničí bude pripravovaná v spolupráci so školami v našej pôsobnosti. A to predovšetkým v Bruseli, aby sme predstaviteľom európskych inštitúcií potvrdili, že finančné prostriedky investované v našej župe sú správne investované a slúžia na zlepšenie služieb našim obyvateľom a aj na skvalitnenie stredoškolského vzdelávania,“ doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Výstava je prístupná verejnosti v stredu 26.9.2018 od 12:00 do 15:00 a od 17:00 do 18:30 v Kancelárii BSK v Bruseli na Rue d’Arlon 63. Prednášku si môžu vypočuť o 18:30. Viac informácií nájdete tu: https://www.facebook.com/events/1038464952981268/