Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Žiaci chcú vidieť projekt Natálka

03.04.2017

Predstavenie Natálka – projekt proti extrémizmu - od svojho začiatku navštívilo viacero škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK, ako aj iné. Pozrieť si ho mohla aj široká verejnosť v priestoroch Slovenského národného divadla. Dnes ho mali možnosť vidieť žiaci Strednej priemyselnej školy strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave.
 

„Natálka je ako sa ukázalo jeden veľmi úspešný projekt, ktorý prináša do škôl a tried otvorenú diskusiu žiakov s tvorcami ako aj žiakov navzájom. Tvorcovia navštívili už veľa škôl, niekedy mali aj 4 až 5 predstavení za mesiac a verím, že to tak bude ešte pokračovať ďalej,“ povedal Pavol Frešo, predseda BSK.


Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory prvýkrát uviedli ešte minulý rok v decembri v Modrom salóne SND miniinscenáciu o Natálke. Odvtedy sa divadelníci s touto miniinscenáciou predstavili vo viacerých školských triedach a to nielen v Bratislave, ale aj v Pezinku, v Hlohovci, Púchove, Bátovciach, kde sa tvorcovia stretli s rôznym typom študentov od stredných odborných škôl až po gymnazistov. 
„Žiaci začítajú témami o extrémizme a diskusie končia rozpravou o tom, čo znamená sloboda jednotlivca, kedy do nej niekto zasahuje, nezasahuje, kde sú nejaké hraničné momenty. Možno niekedy je to až rozprava o demokracii, prečo, ako, kde funguje, aké sú jej pravidlá, čo vlastne vyžaduje akú participáciu ich samotných. Niekde sú tie decká odvážnejšie, väčšinou sa to týka Bratislavy. Akonáhle sme mimo Bratislavy, tak je tu väčší ostych alebo obava sa spýtať, ale je super, že sa decká neboja klásť kritické otázky a mám pocit, že to ich smeruje k tomu kritickému mysleniu. Jednak sú kritické k tomu, na čo sa dívajú a prečo a že sú aj rôzne názorové postoje. A to je asi správna cesta ako sa učiť diskutovať a komunikovať navzájom,“ dodala dramaturgička predstavenia Miriam Kičinová.


Dnes si predstavenie Natálka pozreli žiaci SPŠ strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave, kde sa po jej odohratí rozprúdila diskusia nielen o hre, ale aj o iných problémoch, extrémizme ako aj o ďalších témach. Tvorcovia žiakov označili za jedných z najlepších, s ktorými diskutovali, pretože sa nebáli otvorene diskutovať, klásť otázky a vyjadriť svoj názor či postoj.


V mesiaci apríl sú naplánované predstavenia o Natálke na školách v Bratislave. 9. mája sa odohrajú divadelníci túto miniinscenáciu na bratislavskom športovom gymnáziu na Ostredkovej ulici, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Na programe je aj Rimavská Sobota a veľký výjazd na stredné a východné Slovensko bude v septembri. 

Príbeh o Natálke je dokumentárnym divadlom, ktoré približuje skutočné udalosti z Českej republiky z roku 2009. Prvýkrát projekt Natálka – projekt proti extrémizmu predstavil Bratislavský samosprávny kraj spolu so spoluorganizátormi Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory v decembri 2016. Predstavenie opisuje skutočný príbeh dvojročného rómskeho dievčatka, Natálky, ktorá takmer zomrela po tom, ako do domu jej rodičov hodili štyria mladíci molotovove koktejly. Súčasťou predstavenia je aj diskusia o extrémizme so stredoškolákmi.
V prípade záujmu o túto miniinscenáciu sa môžu školy hlásiť na adrese protiextremizmu@snd.sk