Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Železnú oponu počas víkendu navštívili stovky ľudí

21.11.2016

Záverom tohtoročného Festivalu slobody bol Víkend zatvorených hraníc. Bratislavský samosprávny kraj spoločne s Ústavom pamäti národa postavil na Cyklomost slobody v bratislavskej Devínskej Novej Vsi symbolické hraničné zátarasy, pri ktorých sa počas víkendu zastavovali stovky ľudí.
 
„Celé toto podujatie Bratislavská župa urobila preto, aby sme si pripomenuli, že práve na tomto mieste bola železná opona. Železná opona bolo miesto,  na ktorom bez problémov ľudí strieľali do chrbta bez výzvy a jednoducho ich zabili na tomto mieste. Dokonca tu dole máme pomník kde je 42 ľudí, ktorí boli na tejto Slovenskej časti zastrelení doslova od chrbta. Pre nás to má ďalšiu symboliku práve preto, že zároveň na tomto mieste bol vyše 300 rokov most Márie Terézie a toto územie bolo dlho spojené a práve železná opona preťala takú tu žilu, ktorou prúdil život a desiatky rokov  niečo podobné nebolo možné,“ vyjadril sa počas Víkendu zatvorených hraníc predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. 
Súčasťou šiesteho ročníka Festivalu slobody a zároveň jeho poslednou spomienkovou akciou bol Víkend zatvorených hraníc, ktorého spoluorganizátorom bol Bratislavský samosprávny kraj. Symbolické osádzane zátarás si v piatok podvečer prišlo na Cyklomost slobody, ktorý ako jediný spája územie regiónu so susedným Rakúskom, pozrieť 267 návštevníkov, z toho 37 na bicykloch. Ruch však na cyklomoste neustával ani v sobotu, kedy už predpoludním prešlo Cyklomostom slobody takmer sto peších a 14 cyklistov. Sobotné popoludnie a podvečer však už k znovupostavenej „železnej opone“ prilákalo aj napriek nepriaznivému počasiu takmer dvesto návštevníkov a viac ako tri desiatky cyklistov. Dôkazom je štatistika návštevnosti Cyklomostu slobody, ktorú ponúka cyklosčítačka priamo na moste.
Hraničné zátarasy boli slávnostne z Cyklomostu slobody odstránené v nedeľu podvečer. Program sa oficiálne začal o 16:00, no od rána sa, ešte pred samotným odstránením hraníc, cyklomostom prešlo 523 peších a 56 cyklistov. Od 16:00 do 18:00 narátala cyklosčítačka 312 návštevníkov, ktorí si prišli pozrieť nielen samotné „búranie“ železnej opony, ale prišli si uctiť aj jej obete. Pri pamätníku, na ktorom je pod cyklomostom vytesaných 42 mien obetí tohto úseku totalitných hraníc, sa podvečer rozhorelo takmer 300 sviečok. 
„Tragédiou tohto obdobia bolo, že vojak – pohraničiar, ktorý stál na hraniciach, tak zbraň nemal otočenú na vonkajšieho nepriateľa, ale práve na vnútorného nepriateľa. Na vlastných ľudí. A to chceme pripomínať ako memento pre nastupujúce generácie,“ uzavrel predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.