Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Vlajka Tibetu už po siedmy raz na župe

10.03.2017

Bratislavský samosprávny kraj sa už po siedmykrát zapojí do medzinárodnej kampane Vlajka pre Tibet 2017. Toto rozhodnutie podporili aj poslanci Zastupiteľstva BSK na svojom pracovnom zasadnutí 17. februára 2017.
 

„Nie je to prvýkrát čo bratislavská župa prejavuje týmto gestom solidaritu Tibetu v jeho ťažkom období. Cieľom tejto kampane je práve upozorniť na porušovanie základných ľudských práv v Tibete, čo vrcholí najzúfalejším spôsobom – samoupaľovaním. Najmenej čo môžeme urobiť je, že prejavíme aspoň symbolickú solidaritu s národom, ktorý si zatiaľ nevie a nemôže vybojovať svoju demokraciu a slobodu,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Kampaň Vlajka pre Tibet sa stala celosvetovou akciou vyjadrenia solidarity s utláčaným tibetským národom a zúčastňujú sa jej tisíce miest, obcí a samospráv v demokratickom svete. Bratislavský samosprávny kraj sa do celosvetovej akcie Vlajka pre Tibet prvý raz zapojil v roku 2010 a od roku 2012 v tejto aktivite kontinuálne pokračuje.
Pred úradom bratislavskej župy bude tento rok viať vlajka Tibetu už po siedmy raz. Bratislavský samosprávny kraj na znak solidarity vyvesí tibetskú vlajku v deň 58. výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou – 10. marca 2017 v čase od 8.00 h do 18.00 hodiny.

Kampaň organizuje na Slovensku mimovládna organizácia Tibetská asociácia, ktorá vznikla v polovici deväťdesiatych rokov v západnej Európe. Každoročne sa do nej zapájajú mestá, mestské časti, obce, kraje či okresy. 
Minulý rok sa na Slovensku zapojilo viac ako 260 jednotlivcov a 12 samospráv, v Českej republike to bolo 759 samospráv a v Nemecku sa do kampane zapojilo viac ako 1200 
Tibet je už 66 rokov aj vojensky okupovaný. Tibeťania sa v dôsledku veľkého presídľovania čínskych obyvateľov stávajú menšinou vo svojej rodnej krajine, stretávajú sa s národnostnou diskrimináciou. Kultúrne zvyky a národné tradície sú zakazované alebo obmedzované, trestá sa aj vyvesenie pôvodnej tradičnej tibetskej zástavy. Podobne je obmedzovaná aj výučba v materinskom jazyku, sloboda tlače (cenzúra tlače aj internetu) a je obmedzovaná aj osobná sloboda, sloboda zhromažďovania a náboženská sloboda. Zostáva paradoxom, že Čína sa podpísala pod Deklaráciu ľudských práv už v roku 1948, teda už pred násilným obsadením Tibetu.