Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Viva musica! aj tento rok s talentovanými študentami

30.05.2017

Letné mesiace v Bratislave, ale najmä v celom Bratislavskom kraji, tradične aj tento rok bude spríjemňovať najväčší hudobný festival Viva musica!, ktorého hrdým partnerom je aj Bratislavský samosprávny kraj. Hudba tak bude znieť v koncertných či divadelných sálach, kultúrnych priestoroch, kostoloch, sadoch, ulicami a námestiami. 13. ročník festivalu otvorí prvý koncert – Viva Balet! a to 30. júna2017 v SND
 “Pre Bratislavskú župu je cťou, že už tretím rokom sme partnerom podujatia. Berieme si príklad z ostatných veľkých metropol v rámci Európy, ale aj celého sveta, kde takto veľké kultúrne podujatia vytvárajú istú konkurenčnú výhodu v oblasti kultúry, ale najmä v cestovnom ruchu. Z tohto dôvodu sme partnerom festivalu. Je to jedinečný festival, čiže pre nás nebolo žiadneho sporu, že koho si máme vybrať za partnera. Sprievodné programy, ktoré spolu robievame, napríklad aj pre študentov konzervatória, že môžu súťažiť s tými najlepšími z najlepších a dokonca môžu s nimi hrávať na jednom pódiu - to má pre nás vysokú hodnotu. Festival podporujeme zmluvou, ktorá je medzi Bratislavskou župou a Vivou Musicou. Dali sme si aj trochu pozor po tých nešťastných udalostiach, ktoré boli v zime na to, aby tá zmluva fungovala ako referenčný rámec pre podobné partnerstvá vo verejnej a štátnej správe. Som presvedčený, že práve takéto profesionálne partnerstvo medzi verejným a súkromným sektorom má svoje miesto pri rozvoji metropolitnej značky a rozumne ho treba rozvíjať,” povedal k festivalu na tlačovej konferencii predseda BSK Pavol Frešo.

Projekt Viva Musica! sa uskutoční od 30. júna do 25. augusta 2017. Ide o najväčší hudobný festival svojho druhu, aký na Slovensku je a to aj vďaka podpore silných partnerov, medzi ktorých sa už tretíkrát zaradil Bratislavský samosprávny kraj.

13. ročník festivalu prinesie opäť medzinárodnú účasť kvalitných umelcov, dovedna 150 koncertov, kvalitný hudobný program skomponovaný tak, aby si každý návštevník našiel to svoje – od priaznivcov vokálnej hudby, cez milovníkov folklóru, poslucháčov komornej hudby až po operných fajnšmekrov. Novinkou tohto ročníka je balet, ktorý špeciálnym komponovaným programom Viva balet! priblíži svet slovenského baletu a cestu tanečníka za pódiovým snom v podobe najslávnejších baletných rolí, ktoré predstavia naši špičkoví baletní umelci.

Festival už po druhý raz prinesie aj súťaž pre talentovaných žiakov Viva Musica Grand Prix. Koncerty je možné navštíviť bezplatne na rôznych unikátnych miestach v Bratislavskom kraji od 2. júla do 20. augusta 2017 a to napríklad v synagóge v Malackách, v rímskokatolíckom kostole v Pezinku, Senci, Častej, Budmericiach, Stupave, vo Veľkých Levároch, ale aj v evanjelickom kostole v rakúskom Hainburgu.

Viva Musica! festival Grand Prix je výsledkom spolupráce festivalu s organizátormi Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky, ktorá sa so svojou viac ako 40-ročnou tradíciou radí k najstarším a najvýznamnejším interpretačným súťažiam na Slovensku. Vytvorením špeciálneho ocenenia Viva Musica! festival Grand Prix získavajú najlepší študenti v každej kategórii možnosť odohrať sériu koncertov v rámci rovnomenného koncertného cyklu a najlepší z nich si zahrajú pod dirigentskou taktovkou Braňa Kostku na záverečnom koncerte Viva Musica! v Sade Janka Kráľa.

Bratislavský samosprávny kraj, vychádzajúc zo svojich originálnych kompetencií, má záujem uspokojovať kultúrne a umelecké potreby obyvateľov a návštevníkov Bratislavského kraja a vytvárať vhodné podmienky pre umeleckú tvorbu a jej prezentáciu, ako aj podporovať celkový rozvoj regiónu, cezhraničnú komunikáciu a spoluprácu a produkty cestovného ruchu. Preto aj festival Viva musica! je neprehliadnuteľnou kultúrnou značkou Bratislavského regiónu a jedným z dôležitých turistických lákadiel pre zahraničných návštevníkov nášho kraja.

„O Bratislavu a Bratislavský región je čím ďalej tým väčší záujem. Práve preto je veľmi dôležité, aby podobné projekty a konkrétne Viva Musica dopĺňali tú ponuku, ktorú Bratislava a Bratislavský región má. Myslím si, že je absolútne prirodzené, že z pozície destinačnej organizácie podporujeme takéto typy akcií a verím, že aj tento ročník prispeje k tomu, že do Bratislavy a do Bratislavského regiónu príde ďaleko viacej ľudí, ako to bolo minulý rok,“ uzavrel na záver Lukáš Dobrocký, výkonný riaditeľ KOCR BRT.