Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Víkendové podujatia ponúknu zábavu, jedlo i históriu

05.02.2016

Prvý februárový víkend prináša obyvateľom a návštevníkom bratislavského regiónu zaujímavý program, ktorého súčasťou sú aj ružinovské zabíjačkové slávnosti, modranské fašiangy a na svoje si prídu aj milovníci histórie a vojenstva.
 
„Február je obdobím plné zábavy, karnevalov a plesov. Je to aj čas zabíjačiek, veselosti, maškár a pre nás je pozitívnym signálom, že takýchto podujatí je v bratislavskom regióne stále viac. Okrem toho chcú ľudia objavovať aj zaujímavosti a atraktivity kraja. Medzi ne určite patria múzeá, divadlá, pamiatky, ale i krásna príroda a možnosť turistiky“, povedal predseda BSK Pavol Frešo.
V Malokarpatskom múzeu v Pezinku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja,  pokračuje aktuálna výstava s názvom Do zbrane! Bitky a bojiská bratislavského kraja. Tá návštevníkom ukazuje prierez dejinami vojenstva od najstarších čias do konca 2.svetovej vojny. Okrem toho je táto výstava doplnená o sprievodné odborné podujatie. V polovici februára to bude cyklus prednášok na tému Vojenstvo v stredoveku. Aktuálnu výstavu tak obohatí rozprávanie o vývoji vojenstva od 6. do 16. storočia. Archeológ Július Vavák prezradí, ako vojaci v stredoveku dobývali či bránili hrady.                                                                                                                                      

Aj tento rok nebude v bratislavskom regióne chýbať obľúbené podujatie Ružinovské zabíjačkové slávnosti, ktoré sa uskutočnia už zajtra v parku Andreja Hlinku. Na svoje si prídu všetci priaznivci slovenských špecialít, ale i rôznych hudobných žánrov. V kultúrnom programe nebude chýbať folk-rock, dychovka, rock, country, slovenský folklór, tradičná cigánska kapela, ale obohatí ho aj renesančný a barokový historický šerm a tanec. Počas dňa sú pre návštevníkov pripravené domáce zabíjačkové špeciality, zimný farmársky trh, vína z Rače a Devína, ochutnávka destilátov zo slovenských páleníc ale súťaž vo varení kapustnice

V duchu varenia kapustnice a symbolického pochovávania basy sa prvá februárová sobota  ponesie v Modre. Počas 12. ročníka tohto obľúbeného zimného podujatia pripravili organizátori, mesto Modra, Mestské kultúrne stredisko a spolok Vincúr, súťaž vo varení najlepšej kapustovej polievky – Modranská kapustnica 2016. Počas podujatia je pre návštevníkov pripravený pestrý program. Od 9:00 do 15:00 hodiny sa predstavia modranské folklórne a divadelné súbory a chýbať nebude ani vystúpenie fašiangových maškár. Modranský spolok Vincúr ponúkne fašiangovú Ochutnávku vín a vo večerných hodinách sa uskutoční Fašiangová zábava, ktorá ukončí toto obdobie symbolickým pochovávaním basy. Fašiangy v Modre 2016 sa uskutočnia na priestranstve pred Kultúrnym domom Ľ. Štúra v Modre a v priestoroch KDĽŠ.