Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Víkend zatvorených hraníc už v sobotu

14.11.2018

„Je dôležité nezabúdať na históriu a udalosti, ktoré sa odohrali. Až pri ich pripomínaní si uvedomíme, aké šťastie máme. Že žijeme slobodne, môžeme cestovať, vyjadrovať sa. Preto si vážme, čo máme a myslime na to, čo museli obetovať naši otcovia a dedovia. Neraz priniesli aj obeť najvyššiu, svoje životy,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Spomienkové podujatie Víkend zatvorených hraníc pripomína režim na Železnej opone a to symbolickým uzavretím hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Cez hranice bude možné prejsť len s "výjazdnou doložkou", ktorú vám pomôžu organizátori na mieste vybaviť. Hranice sa symbolicky “uzavrú“ ráno o 10:00 hodine a “otvoria” sa o 17:00 hodine čítaním mien obetí železnej opony a pochodom so zapálenými sviečkami k pamätníku.

Bratislavský samosprávny kraj pod Cyklomostom slobody osadil pred 4 rokmi pri príležitosti 25. Výročia Nežnej revolúcie a strhnutia Železnej opony maketu signálnej steny, ktorá je ukážkou ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu 50 rokov. V životnej veľkosti tak môže každý vidieť, aké prekážky museli prekonať ľudia túžiaci po živote na Západe. Nachádzajú sa tam typické valce ostnatého drôtu, protitankové prekážky, pieskové plochy, ktoré odhaľovali stopy utečencov a iné zariadenia, ktoré pohraničiari používali na zabránenie útekom. Signálnu stenu vybudoval Bratislavský samosprávny kraj na základe nákresov a fotografií poskytnutých v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa.