Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Vernisáž výstavy prác študentov

30.03.2017

 

Vestibul Úradu Bratislavského samosprávneho kraja od dnes skrášľujú práce študentov Stavebnej fakulty STU, ktorých témou je obnova a využitie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa a parku v Malinove. Konkrétne návrhy mladých autorov si je možné pozrieť do konca apríla.
 
„Bratislavská župa do svojich aktivít zapája nielen študentov svojich škôl, ktoré má v zriaďovateľskej pôsobnosti, ale využíva aj spoluprácu s vysokými školami. Výsledkom toho je aj táto výstava, na ktorej možno vidieť ako by mohla budova kaštieľa v Malinove vyzerať z pohľadu mladej generácie,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Vernisáž výstavy prác poslucháčov Stavebnej fakulty STU sa konala dnes vo vestibule Úradu Bratislavského samosprávneho kraja. Práce vznikli v rámci spolupráce Odboru cestovného ruchu a kultúry Bratislavského samosprávneho kraja s Katedrou architektúry Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Cieľom spolupráce bolo v rámci predmetu ateliérovej tvorby navrhnúť možnosti nového funkčného využitia kaštieľa a parku v Malinove a tomu zodpovedajúci spôsob ich obnovy. Výstava predstavuje rozličné prístupy k otázke obnovy kaštieľa v Malinove. Prioritou návrhov je rešpektovanie minulosti budovy a zároveň akceptovanie súčasných požiadaviek na obnovu pamiatkových objektov.  Kurátorkou výstavy je architektka a profesorka bratislavskej STU Eva Borecká.
 
Kaštieľ v Malinove predstavuje dominantu obce. Postavený je na základoch stredovekej pevnosti, ktorá bola  obklopená vodnou priekopou. Jej zvyšky sú viditeľné dodnes. Skvelá akustika na nádvorí je stvorená na letné koncerty a iné slávnostné podujatia. Súčasťou je  pamiatkovo chránený anglický krajinný park, ktorý kaštieľ obklopuje zo všetkých strán. Jeho vznik sa datuje na začiatok 18. storočia. Dominujú v ňom mohutné platany, duby, agáty a ďalšie vzácne staré dreviny. V súčasnosti má rozlohu necelých 5 hektárov a nachádza sa tam viac ako 200 druhov domácich a cudzokrajných drevín. Park je pre verejnosť otvorený od 8.00 do 21.00 v letnom období a od 10.00 do 19.00 v zimnom období.