Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Tri unikátne cyklo-projekty dokončené

22.12.2016

Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja dnes skontrolovali tri cyklo-projekty, ktoré župa na jeseň 2016 vybudovala a pripravuje nimi na novú turistickú sezónu. Prvým dokončeným projektom je Bike park s pumtrackovou dráhou v Modre – Piesku a dve cyklodopočívadlá. Jedno pri modranskej Kalvárii a druhé pri Pustom kostolíku vo Svätom Jure.
 

„Našou filozofiou je vybudovávať v rámci župy takéto cyklo-odpočívadlá ako body, za ktorými pôjdu cyklisti z celého kraja a postupne to bude prepájať aj cyklotrasami, aby sa dalo dostať k tým bodom hladko aj s deťmi.  To, na čo máme peniaze, sme urobili ešte tento rok, to znamená v tomto prípade v Svätom Jure odpočívadlo, je to jasná atrakcia aj keď je zrejmé čo tu budú ľudia v lete robiť,“ zhrnul predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. 
 
Bratislavský samosprávny kraj realizoval koncom roku 2016 tri dôležité a unikátne cykloturistické projekty, ktorých cieľom je zvýšiť počet cykloturistov v regióne. Župa podporuje nielen cestnú cyklistiku, ale aj horskú. Preto prvou dnešnou zástavkou bol Bike park s pumptrackovou dráhou v lokalite Modra – časť Piesok. 
 
„Sme na Zochovej chate  priamo v mieste, kde sa bude otvárať nový pumptrack. To je vlastne tréningová dráha pre cyklistov všetkých vekov a všetkých druhov. Je to preto tu na Zochovej chate, pretože tu je naozaj v Malokarpatsku raj pre cykloturizmus, pre horský cykloturizmus. Sme presvedčení o tom, že toto miesto bude naozaj veľmi dobre využívané, bude, samozrejme, ohradené a bude mať aj svojho správcu, ktorý sa bude starať nielen o prevádzku, ale bude tu robiť rôzne cyklo podujatia pre deti, pre dospelých. Čiže toto miesto bude naozaj veľmi známe a určite veľmi dobre využívané,“ vyjadrila sa poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Tatiana Mikušová.
 
Pumptracková dráha  je nový druh dráhy, kde jazdci na bicykli, korčuliach, kolobežkách alebo skateboardoch, pomocou pohybov hore a dolu na dráhe "pumpujú" a tým namiesto šliapania do pedálov poháňajú kolesá. Zároveň táto dráha je určená pre všetky vekové skupiny a pre rôzne úrovne jazdenia. Takže návštevníci a turisti sa môžu zdokonaliť v udržiavaní rovnováhy, zlepšiť si zručnosť jazdy a sebadôveru, nehovoriac o zvyšovaní celkovej kondície.
 
„Celková dĺžka trasy je 113,6 metra. Je tvorená sústavou rôznych zákrut, prevýšením, maximálne prevýšenie 1,2 metra a šírka toho pojazdného chodníka je 2 metre. Klopenia zákrut sú jedinečné tým, že všetko sa muselo robiť ručne a vlastne aj to asfaltovanie bolo prevádzané dosť precízne v miestach  zákrut a je to jedinečná stavba na Slovensku tým, že tento systém sme ešte nemali zrealizovaný,“ zhrnul zástupca zhotoviteľa stavby Regionálnych ciest Bratislava, Martin Samek.
 
Cykloturistické odpočívadlo pri Kalvárii v Modre a cykloturistické odpočívadlo pri Pustom kostolíku vo Svätom Jure sú projektmi, ktoré súvisia so zlepšovaním podmienok pre cyklistov v regióne. Unikátnosť oboch odpočívadiel tkvie ich funkčnom spojení s oddychovou zónou pre návštevníkov, výnimočnosti danej lokality  mesto Sv. Jur, Modra a nádhernému výhľadu na okolie. Pre cyklistov sú k dispozícii stojany na bicykle a oddychová zóna s lavičkami a hracími prvkami. 
 
„Tento projekt , projekt cykloodpočívadla aj s vyhliadkou, a teda aj mobiliárom spolu s pumtrackom je jeden z úspešných projektov a je to ukážka vynikajúcej spolupráce Bratislavskej župy, samosprávy, v tomto prípade mesta Modry, tretieho sektora a aj súkromného subjektu. Kalvária nie je iba takým pútnickým miestom, ale je aj takou malebnou časťou Modranského chotára, kde sme sa snažili vybudovať aj doplniť túto časť nielen cykloodpočívadlom, ale aj ovocnými chodníkmi. Po celom dobudovaní bude tvoriť naozaj príjemný priestor pre rekreáciu, pre návštevníkov, pre turistov, cykloturistov, pretože sa nachádzame na trase turistickej cyklomagistrály ktorá by v budúcnosti mala spájať Bratislavu s Trnavou,“ predstavil plány primátor Modry Juraj Petrakovič.
 
„Toto cykloodpočívadlo je súčasťou cyklotrasy Jurava, ktorá sa tiahne pozdĺž Rače, Vajnor a 70% je v meste Svätý Jur. Mal by to byť hlavný oddychový bod tejto cyklotrasy nielen pre obyvateľov Svätého Jura, ale aj pre obyvateľov Bratislavy a blízkeho okolia,“ predstavil svätojurské odpočívadlo primátor Šimon Gabura. 
 
Obe cykloturistické cykloodpočívadlá sa na nachádzajú na vinohradníckej cykloceste, ktorá spája hl. mesto SR Bratislava so subregiónom Malé Karpaty.  BSK  realizovalo cykloturistické odpočívadlo vo Svätom Juri v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Bratislava Region Tourism. 
 
„Bratislavský samosprávny kraj dlhodobo podporuje cykloturistiku a to nie len cestným budovaním cyklotrás ale aj horskú práve takýmito projektmi ako je táto jedinečná pumptracková dráha, ktorá vznikla z iniciatívy Filipa Polca jedného z našich najslávnejších športovcov práve v tomto odvetví. A myslíme si , že to bude mimoriadne populárne miesto tak pre deti ako aj pre dospelých cyklistov pretože v našom kraji ešte takéto nič nemáme. Veríme, že je to iba začiatok horsko cykloturistickej infraštruktúry v Malokarpatskom regióne,“ uzavrela riaditeľka Odboru kultúry a cestovného ruchu BSK Zuzana Šajgalíková.
 
BSK preinvestovala na uvedené projekty cca 240 tisíc Eur a verejnosti budú sprístupnené začiatkom jarnej turistickej sezóny.