Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Summit otvorí koncert na Devíne

21.04.2016

Bratislavský samosprávny kraj bude spolu s Hlavný mestom SR Bratislavou hostiteľom 7. Európskeho summitu regiónov a miest. Ten otvorí slávnostný koncert na bratislavskom hrade Devín, ktorý domácim aj zahraničným návštevníkom predstaví to najlepšie zo slovenskej kultúry.
 
„Chceli sme dať najavo, keďže sa tu zídu všetky regióny v rámci Európskej únie, že máme miesto, ktoré nás spája s celou Európu a to je práve  Dunaj, samozrejme rieka Morava, to znamená voda, ako taká a zároveň predviesť priamo na Devíne svetovú kultúru. Okrem kultúrnej prezentácie, sú to aj myšlienky, ktoré sa nám podarilo presadiť do samitu samotného. My sme sa snažili, aby sme dokázali na samite s ostatnými skoro štyristo regiónmi, ktoré sú v rámci Európske únie, predebatovať zjednodušené čerpanie eurofondov, ktoré trápi ľudí strednej, východnej Európy a najmä vybudovanie infraštruktúry. Zároveň chceme ukázať aj to, že máme veľmi silnú spoločnú kultúrnu identitu,“ vyjadril sa na dnešnej tlačovej konferencii priamo na hrade Devín predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Hlavný otvárací koncert 7. Európskeho summitu regiónov a miest predstaví 7. júla na nádvorí hradu Devín to najlepšie zo slovenskej hudby vo výnimočnom žánrovom priereze. Program sa začne koncertom popových hviezd vystupujúcich v sprievode Slovenského symfonického orchestra. Ten divákom prinesie aj zážitok zo zlatého fondu európskeho hudobného dedičstva - Hudbu k ohňostroju G. F. Händla. Program vyvrcholí dramatickou skladbou kapely Pink Floyd (Atom heart mother), ktorú zahrá kapela Talent Transport Vladislava Šarišského v aranžmáne so symfonickým orchestrom a speváckym zborom Lúčnica. Libreto otváracieho podujatia pre Bratislavský samosprávny kraj autorsky pripravili Anton Popovič a Ladislav Snopko.

„Program koncertu má tri dramaturgické okruhy. Napr. sa predstavia známe hviezdy populárnej hudby zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Usilovali sme sa vytvoriť prehliadku toho čím slovenská populárna hudba a československá populárna hudba, pretože obe sú vzájomne zviazané, disponuje,“ predstavil koncert autor libreta Anton Popovič.

Otvárací koncert bude spojený s video-projekciou, ktorá zobrazí najaktuálnejšie výzvy, pred ktorými dnes Európska únia stojí. Vstup na koncert je voľný.

„Veľmi sa teším, že môžem byť súčasťou tohto nádherného projektu, ktorý sa chystá. Dúfam, že spojenie mojej tvorby so symfonickým telesom bude príjemným zážitkom, “ vyjadrila sa speváčka Mária Čírová, ktorá bude súčasťou koncertu popových hviezd spolu s ďalšími interpretmi ako Janko Lehotský, Vladislav Šarišský, David Koller alebo aj Katarzia.  Počas neho vystúpi aj skupina Tublatanka, Marián Varga či Collegium musicum.

Európsky summit regiónov a miest bude v Bratislave 8. a 9. júla a predstaví najmä tému prepájania Európy prostredníctvom budovania dopravnej, energetickej či digitálnej infraštruktúry, ako aj prostredníctvom cezhraničnej spolupráce. Rovnako sa dotkne aj tém ako „smart cities and regions“, podpory start-upov či zjednodušenie kohéznej politiky EÚ. Toto podujatie bude jedným z top podujatí slovenského predsedníctva v Rade EÚ a zúčastní sa ho takmer tisícka zástupcov regiónov a miest EÚ.