Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Stredoškoláci v regióne sa môžu prekonávať vďaka Vojvodovi z Edinburghu

08.06.2017

Bratislavský samosprávny kraj je partnerom programu The Duke of Edinburgh´s. Ten umožňuje mladým ľuďom rozvíjať svoje schopnosti a aktívne využívať svoj voľný čas. Študenti si stanovia cieľ a pod vedením učiteľa, ktorý ho motivuje a radí mu, ho postupne splnia. Mladí ľudia sa tak učia cieľavedomosti, vytrvalosti a samostatnosti.
 
“Pre Bratislavskú župu je to istým spôsobom aj taký spôsob nášho života. Okrem tých vecí, ktoré robíme podľa zákona, ako platiť učiteľov, opravovať budovy, rozvíjať školstvo, prijímať rôzne koncepcie, byť partnerom štátu, organizovať duálne vzdelávanie a tak ďalej, robíme aj partnerstvá s tými, o ktorých si myslíme, že by mohli posunúť vzdelávanie mladých ľudí ďalej. V tomto prípade robíme partnerstvá aj s takýmito komunitami, ktoré ponúkajú osobnostný rozvoj. Cez takéto partnerstvá sa snažíme zistiť v čom by sme ešte mohli pomôcť ako Bratislavská župa, tým, že sa držíme finančne vo výbornej kondícií tak si to môžeme dovoliť. Za to treba poďakovať hlavne poslankyniam a poslancom, že tie 4 roky respektíve 8 rokov  nás podporujú aj v tom, že sme znižovali dlh,” vysvetlil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
 
Bratislavský samosprávny kraj je od apríla partnerom programu The Duke of Edinburg´s. Tento medzinárodný vzdelávací program bol založený v roku 1956 princom Philipom, manželom britskej kráľovnej a vojvoda z Edinburghu je jeho patrónom do dnes. Ročne sa ho zúčastní 1,3 milióna mladých ľudí vo veku 14 až 24 rokov v 140 krajinách sveta. Cieľom programu je pomôcť mladým ľuďom dosiahnuť svoje ciele. Študent si zvolí svoj cieľ na jednej z troch úrovní (bronzová, strieborná, zlatá), ktoré sa kategorizujú podľa veku a dĺžky trvania. Každá úroveň má štyri oblasti, ktoré musia účastníci „zdolať“. Sú to dobrovoľníctvo, športová aktivita, rozvoj talentu, dobrodružná expedícia a v zlatej úrovni je tam aj Rezidenčný projekt. Vyškolený učiteľ študentovi pomáha a radí, ako svoj cieľ naplniť. Je jeho motivátorom a podporovateľom.
“Program bol založený v roku 1956 vojvodom z Edinburghu princom Filipom, ktorý je manželom kráľovnej Alžbety, ktorý založil spolu s princom Kurtom Hanom, zakladateľom zážitkovej pedagogiky a lordom Hantom, čo je veliteľ prvej úspešnej expedície na Mount Everest. Program sa za tých 61 rokov podarilo rozšíriť do 140 krajín a ročne sa zapája cez milión 300 tisíc mladých ľudí po celom svete do programu. U nás na Slovensku fungujeme od roku 2015 a k dnešnému dňu je zapojených 90 organizácií  a cez 1200 mladých ľudí,” predstavil program Marián Zachar, riaditeľ Národnej kancelárie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu Slovensko. 
                                                                                                                                                                        V Bratislavskom samosprávnom kraji sa do programu zatiaľ zapojilo 12 župných stredných škôl a päťdesiatka vyškolených učiteľov. Študentov, ktorí chceli prekonať sami seba, je zatiaľ 88 na bronzovej úrovni, 17 na striebornej a 10 už na zlatej úrovni. Program už absolvovalo a teda svoj stanovený cieľ splnilo 25 študentov, 20 z gymnázia v Malackách a piati z OA Nevädzova v Bratislave.
“Mnohokrát sa už aj predtým hovorilo, ako pracovať s mladými ľuďmi, ako stanovovať ciele a toto rozvíjať. Nikde to však nebolo komplexne zhrnuté v nejakom jedinečnom projekte, ktorý je overený už niekoľko desaťročí vo svete a presne sa v ňom popisuje ako začať, ako pripraviť pedagógov, ktorí vedú svojich študentov, ako nastaviť tie ciele a toto celé komplexne nás oslovilo. Momentálne je aktívnych 12 škôl a po poslednom stretnutí so školami, ktoré bolo pred dvomi týždňami to vyzerá, že od nového školského roka sa zapojí ďalších päť škôl. Čiže v rámci zriaďovateľskej pôsobnosti to
bude 17 škôl, čo si myslím, že je veľmi slušný počet,” predstavil plány župných škôl riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu BSK Roman Csabay.              
 
Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom 56 stredných škôl, z toho 14 gymnázií a 35 stredných odborných škôl, 3 spojených škôl, 2 konzervatórií, 2 jazykových škôl.