Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Stanovisko ku križovatke Triblavina je nemenné

22.06.2016

Bratislavský samosprávny kraj stále podporuje pôvodné riešenie križovatky Triblavina, teda rozšírenie diaľnice D1 na plnohodnotnú 6-pruhovú diaľnicu s obojsmernými dvojpruhovými jednosmernými kolektormi v úseku Bratislava – hranica BSK – Trnava, ktorý má vo svojom Územnom pláne regiónu BSK. Opätovne to potvrdil aj v júnovom vyjadrení pre rezort životného prostredia.
 
„Je dôležité zabezpečiť a zlepšiť dopravnú obslužnosť regiónu, nakoľko situácia je alarmujúca. To znamená odľahčiť zaťaženému územiu, cez ktoré denne prechádza tisícka áut. A to potom prispeje aj k  zlepšeniu života dotknutých obyvateľov obcí a miest. K zlepšeniu dopravnej situácie prispeje nielen rozšírenie diaľnice v lokalite Triblavina, ale aj rozšírenie starej Seneckej cesty. Z nášho stanoviska k rozšíreniu D1 neustúpime a trváme na tom, aby sa diaľnica stavala podľa územného plánu,“ povedal Pavol Frešo, bratislavský župan, ktorý vidí pôvodné riešenie územia stále za  najlepšie.
 
Bratislavský samosprávny kraj to potvrdil aj v júnovom vyjadrení preMinisterstvo životného prostredia SR, ktoré opätovne požiadalo župu o stanovisko k zmene stavby “Diaľnica D1 Bratislava – Trnava, križovatka Triblavina” v rámci posudzovania jej vplyvov na životné prostredie. Odpoveď Bratislavského samosprávneho kraja zostala nemenná.  BSK nesúhlasí so zmenou stavby pred dokončením, teda s rozšírením diaľnice D1 na 8-pruh bez kolektorov, nakoľko je to v rozpore s platným územným plánom BSK a s takýmto návrhom riešenia križovatky Triblavina nesúhlasí.