Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Senecké jazerá budú hostiť lúštiteľské špičky z celého sveta

11.10.2016

Magické štvorce, čísla, sudoku a množstvo logických úloh, to všetko prinesú do bratislavského regiónu Majstrovstvá sveta v sudoku a logických úlohách, ktoré odštartujú už túto nedeľu v Senci. Organizátorom je Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov a partnermi sú Bratislavský samosprávny kraj a KOCR BRT.
 
“Senec bol vybratý preto, že je to pekná lokalita a aj preto, že je tam vynikajúca dostupnosť.  Aj takýmito aktivitami sa Krajská organizácia cestovného ruchu BRT a Bratislavská župa snaží prilákať pozornosť sveta a svetový cestovný ruch do Bratislavského kraja,“ povedal počas tlačovej konferencie predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. 
Výber miesta konania majstrovstiev sveta vzišiel z výberu a následnej užšej súťaže, kde sa do finále dostalo mesto Senec a Vysoké Tatry. Po zohľadnení možností a príležitostí z pohľadu cestovného ruchu a podpornej kampane zo strany KOCR BRT, v záverečnom hlasovaní zvíťazil práve Senec a Bratislavský samosprávny kraj. 
Majstrovstvá sveta v riešení sudoku a logických úlohách sú najväčším podujatím svojho druhu na svete. Tento rok sa budú konať 16. – 23. októbra 2016 v Senci. Pozostávať budú z dvoch šampionátov: MS v sudoku sa uskutoční 16.-20. októbra 2016 a MS v logických úlohách 18. až 23. októbra 2016. Podujatia sa konajú pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Andreja Kisku.

„Niektorí riešitelia sú tak dominantní, dobrí, že sa zúčastňujú jedného aj druhého podujatia. V rámci jedného dňa, ktorý je medzi týmito dvomi šampionátmi by sme chceli využiť na bližšie predstavenie Slovenska. V spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu BRT a ďalšími partnermi pripravujeme výlet po Bratislave, Pezinku, Modre, aby sme im ukázali trošku z našej majoliky, niečo z našich atrakcií, ktoré tu máme a ukázali im, že aj Slovensko je jednou peknou krajinou,“ doplnil na záver Ján Farkaš, predseda Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov.

Svetové podujatie tohto druhu bude na Slovensku v sudoku už druhý krát, ale svetových top riešiteľov hlavolamov však privíta premiérovo. Podľa doterajších informácií o registrovaných účastníkoch, by Senec mohol dosiahnuť rekordnú účasť a prekonať doterajšie maximum 307 z Pekingu z roku 2013. Pár dní pred šampionátom je totiž zaregistrovaných 314 účastníkov z 34 krajín. Nakoľko registrácia stále prebieha, toto číslo môže ešte narásť. Medzi najsilnejšie tímy patria Nemci, Japonci, Číňania, Američania, Česi a Slováci. Premiérovú účasť tento rok zažijú delegácie zo Slovinska, Lotyšska a Bangladéša.

Na oboch šampionátoch sa predstaví 15 slovenských riešiteľov a dokonca niektoré úlohy budú mať vzhľadom na ich charakter svetovú premiéru.

Najmladším riešiteľom bude 8-ročný študent Yishan Liang z Číny a najstarším 68-ročný architekt Jouni Särkijärvi z Fínska. V rámci obidvoch podujatí sa hodnotia aj vekové kategórie nad 50 a do 18 rokov. Práve v juniorskej kategórii je Slovensko hneď po Číne podľa počtu medailí druhou najúspešnejšou krajinou sveta.

Podrobnejšie informácie o priebehu podujatia nájdete na www.slovakia2016.org