Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Podpredseda BSK Martin Berta: „Cítime podporu verejnosti pri diskusii o národnom parku“

31.05.2016

Podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Martin Berta rokoval s vedením národného parku Podyjí na čele s riaditeľom Tomášom Rothröcklom, námestníkmi riaditeľa pre lesy, ochranu prírody a krajiny a verejných vzťahov o možnostiach spolupráce a podpory pri diskusii o vzniku národného parku Podunajsko na území Bratislavského kraja.
 
V susedných krajinách sa na toku Dunaja nachádza hneď niekoľko národných parkov. Či už je to rakúsky Donau-auen, maďarské národné parky Dunaj – Ipeľ a Dunaj – Dráva. Podpredseda BSK Martin Berta hovorí, že je inšpirujúce, že naši susedia v Rakúsku a v Maďarsku dokázali na toku Dunaja vyhlásiť národné parky. Územia na slovenskej časti Dunaja sú rovnako hodnotné, ako tie maďarské alebo rakúske.
 
Podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja považuje ochranu lužných lesov za jednu z priorít kraja v oblasti ochrany prírody a krajiny a preto sa rozhodol navštíviť okrem rakúskeho národného parku Donau-auen aj moravské Podyjí. „Cítim silnú podporu zo strany verejnosti pri debate o možnostiach vzniku národného parku Podunajsko. Pri návšteve národného parku Podyjí sme zistili, že aj naši partneri z Čiech a Moravy podporujú našu iniciatívu,“hovorí podpredseda BSK Martin Berta.
 
Podľa riaditeľky kancelárie predsedu BSK Barbory Oráčovej si môžeme zobrať príklad z fungovania národného parku a starostlivosti o les. Podľa Oráčovej plánujú v národnom parku Podyjí do roku 2020 vyhlásiť až sedemdesiatpäť percent lesa za bezzásahový les. „Národný park Podyjí je pre nás veľkou inšpiráciou. V Bratislave máme strach vyhlásiť pár percent lesa za bezzásahový a v Česku sme zistili, že to nie je žiaden problém,“ približuje Oráčová.
 
Podpredseda BSK Martin Berta avizuje, že v priebehu júna sa uskutoční na pôde Bratislavského kraja ďalšia diskusia na tému iniciatívy za vyhlásenie národného parku Podunajsko. Na túto diskusiu plánuje podpredseda BSK pozvať aj vedenie národného parku Donau-aeun a národného parku Podyjí, aby prezentovali svoje skúsenosti s vedením a vyhlasovaním národných parkov. Podpredseda BSK avizuje, že sa okrem českých a rakúskych partnerov plánuje osloviť aj partnerov v Maďarsku.