Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Nelegálna klinika dostala pokutu 22 000 tisíc eur

24.04.2017

Bratislavský samosprávny kraj ukončil správne konanie voči bratislavskej nelegálnej klinike plastickej chirurgie. Župa na základe doručených podnetov a vypočutia svedkov udelila prevádzkovateľovi kliniky pokutu vo výške 22 000 eur. Prípadom sa Bratislavský samosprávny kraj zaoberal od októbra 2016.
 
„Máme tu konečné finálne rozhodnutie vo veci nelegálnej plastickej kliniky. Prípadu, ktorý doslova šokoval celé Slovensko a prípadu, ktorý keď sme sa pozerali aj do vlastných archívoch, či diskutovali s kolegami, či niečo podobné zažili, tak na Slovensku nemá žiadnu obdobu. Hneď sme sa obrátili na verejnosť, či nie sú ďalšie takéto prípady. V tejto chvíli máme nie jeden prípad, ale päť, čiže štyri pochádzajú z verejnej výzvy. Práve táto nelegálna klinika vzbudila obrovskú vlnu nevôle. Bratislavská župa konala tak ako pri ostatných prípadoch. Aj sme to tam kontrolovali niekoľkokrát tajne, päťkrát oficiálne ako kontrola na mieste. Dali sme okamžite predbežné opatrenie, ktorým sme zakázali činnosť tejto klinike a samozrejme sme spolupracovali pri policajnom vyšetrovaní, ktoré v tejto chvíli beží, aj na základe našich zistení, bolo tam vznesené jedno obvinenie. Je neuveriteľné ako môže tá honba za tým, že niečo má byť lacné, ohroziť zdravie,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
 Začiatkom októbra 2016 vydal Bratislavský samosprávny kraj predbežné opatrenie, ktorým spoločnosti ILAESTHETIC s.r.o. zakázal poskytovať akúkoľvek zdravotnú starostlivosť. Rozhodnutie bolo vydané na základe podnetu pacientky, ktorej bola v tomto zariadení poskytnutá zdravotná starostlivosť no poskytovateľ na jej vykonávanie nemal oprávnenie. Po upozornení verejnosti na tento prípad sa župe ozvali ešte štyria ďalší pacienti, ktorí boli ochotní vypovedať. Dovedna tak bolo dokázané poskytovanie zdravotnej starostlivosti v piatich prípadoch a to bez akéhokoľvek povolenia zo strany „lekára“. Župa mala k dispozícii fotografie, CD nosiče, teda spolu 118 záznamov a spis obsahuje 350 strán. Samotné rozhodnutie obsahuje 31 strán a zajtrajším dňom bude na základe tzv. fikcie doručenia považované rozhodnutie za doručené a začne plynúť lehota na odvolanie.  
„Tento lekár vykonával semiinvazívne a invazívne výkony v lokálnej anestéze. Čo je mimoriadne závažné, minimálne pri dvoch prípadoch, keď operoval, tak mali pacienti závažne pridružené ochorenia. Je bežným štandardom pri celkovej nie vždy pri lokálnej anestéze, sú vyšetrenia, ktoré lekári komplexne volajú  interné predoperačné vyšetrenia. V týchto prípadoch mala byť použitá celková anestéza tak ako je to pri iných subjektoch alebo u väčšiny. Nebol vykonaný ani krvný obraz, biochemické vyšetrenie a ani kolagulačné vyšetrenie. Tzn. Lekár, ktorý operoval sa nedozvedel nič o tom či pacient má normálnu zrážanlivosť krvi. Ak by ju nemal tak aj pri tom najbanálnejšom zákroku môže vykrvácať. Je tu absencia takýchto predoperačných laboratórnych vyšetrení, ktoré sú pri takýchto zákrokoch esenciálne, teda má byť urobené,“ ozrejmil lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný. Ten priblížil na dnešnej tlačovej konferencii detaily podnetov, teda dvoch prípadov zväčšovania prsníkov, jednej aplikácie kyseliny haylurónovej, sklerotizácie varixov a podnet prišiel aj na operáciu očí, tváre a krku o aplikácii botoxu.
Bratislavský samosprávny kraj pokračuje v osvete pacientov a upozorňovaní pred nelegálnymi a falošnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. V najbližších dňoch v rámci preventívneho programu BSK ponúkne župa lekárom, ambulanciám, lekárňam a ďalším zdravotníckym zariadením nálepky, ktorými si budú môcť označiť svoje ambulancie. Na týchto nálepkách bude unikátny kód, ktorý je zdravotníckemu zariadeniu pridelený župou. Tento kód si každý môže overiť aj na stránke www.e-vuc.sk.
 „Budeme distribuovať na všetky nami povolené ambulancie nálepku. Ten, kto bude mať platné povolenie z bratislavskej župy, bude mať nálepku, kde bude aj príslušný kód, aby si každý mohol overiť, či je u legitímneho lekára. Je to veľmi dôležité, lebo v skutočnosti tieto prípady výrazne mohli tých pacientov poškodiť a niektorých aj poškodili,“ uzavrel predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.