Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Máj prial cyklomostu

03.06.2016

Cyklosčítačka na bratislavskom cyklomoste Slobody, ktorý spája bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsky Schloss Hof, priniesla už v máji rastúci trend návštevnosti. Najsilnejším dňom bola sobota siedmeho mája, kedy sa k viac ako 500 peším pridalo na moste 732 cyklistov.
 
„Cyklomost Slobody, ktorý aj tak stále všetci voláme Most Chucka Norrisa, je stále atrakciou. Pre domácich sa stal súčasťou prechádzok a výletov a pre turistov je atraktívne prejsť ponad rieku, ktorá roky delila dva svety a byť zrazu v inom štáte. Štatistiky návštevnosti mosta nás zakaždým utvrdia, že to je dobrý projekt,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Údaje z mája 2016, ktoré zaznamenala cyklosčítačka na cyklomoste Slobody, ukazujú rastúci trend návštevnosti. Zatiaľ čo v máji 2015 mostom prešlo 6 705 cyklistov, tento rok to už bolo 7 459 prejdení bicyklom. Rovnako rastie aj počet peších. V minulom roku bol najsilnejším dňom v máji ten posledný, tento rok vytiahlo pekné počasie na most najviac peších aj cyklistov v sobotu siedmeho mája. V číslach to je 528 chodcov a 732 cyklistov, ktorí sa 7. 5. vydali na cyklomost Slobody.
Výstavba cyklomosta sa začala v septembri 2011, sprístupnený verejnosti bol nasledujúci rok v lete. Postavilo ho konzorcium Ingsteel a Doprastav. Most stojí v historickej trase a slúži cyklistom, peším turistom a záchrannej službe. Z celkovej dĺžky lávky 955 metrov tvorí oceľová mostná konštrukcia 525 metrov, šírka lávky je 4 metre, čo umožňuje prejazd vozidiel záchranných zložiek. Cyklisti pri jazde mostom prekonajú výškový rozdiel  7 m. Cyklomost je dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás. Projekt cyklomosta bol spolufinancovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.
„Najsilnejšími návštevnými dňami cyklomostu Slobody sú tie víkendové. Pri peknom počasí sa v máji dostávame k číslam nad 500 peších návštevníkov a do 750 cyklistov. Rastúce čísla sú pre nás dôkazom, že náš kraj má stále silnejší turistický potenciál,“ povedal k číslam májovej návštevnosti výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.