Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Kraj začal s postrekom proti komárom

29.06.2016

Bratislavská župa každoročne vykonáva postrek proti komárom v obciach kraja. Tento rok ho realizuje v termíne od 28. júna do 30. júna v obciach na Záhorí, ktoré o to požiadali.

 
Primátor Stupavy a ďalší starostovia na Záhorí nám už hlásia výskyt komárov, preto sme pristúpili k začiatku postrekov. V prípade potreby ho budeme, samozrejme, opakovať,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Bratislavský samosprávny kraj na základe Zmluvy o poskytnutí služieb so spoločnosťou Chemix-D s.r.o.  začal so súvislým plošným postrekom proti komárom. Prvé postreky boli už včera  a posledný bude vo štvrtok 30 júna. Postreky sú aplikované pozemne v intravilánoch a extravilánoch obcí, ktoré o ne prejavili záujem. V prvej fáze sa teda postrek proti komárom týka obcí Plavecký Štvrtok, Kostolište, Láb, Lozorno, Jakubov, Záhorská Ves, Marianka a mesta Stupava. Prípadné pakovanie postrekov bude závisieť od požiadaviek jednotlivých obcí. 
Použité budú zdraviu neškodné prípravky a postupy na ničenie komárov. Aplikovaný roztok je v nízkej koncentrácii a rýchle sa rozkladá na neškodné látky. Neohrozuje preto ani ryby, plazy a obojživelníky, je neškodný aj k domácim zvieratám a šetrný je aj k necielenému hmyzu. Tento rok je v rozpočte Bratislavského samosprávneho kraja na postrek 195 000 eur.