Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Kraj testuje športové zdatnosti gymnazistov

30.05.2017

Bratislavský samosprávny kraj realizuje aj tento rok projekt športového testovania žiakov v spolupráci s občianskym združením SportAnalytik. Túto aktivitu ako prvá škola v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja odštartuje 2. júna 2017 Gymnázium na Seneckej ulici v Pezinku
 

„Šport je pre život, osobnostný rozvoj či psychickú pohodu veľmi dôležitý. Župa preto podporuje rôzne športové aktivity v regióne a organizuje ich aj mimo vyučovacích pohybových aktivít pre žiakov na našich školách. Ide o športové súťaže, kde o pohár predsedu BSK súťažia mladí futbalisti, hokejisti, florbalisti aj basketbalisti. Organizujeme napríklad Bowlingú ligu mládeže BSK či Orientačný beh stredoškolákov,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Diagnostický systém prinieslo na Slovensko združenie SportAnalytik. Ide o program, ktorý dokáže na základe hravého testovania odhaliť u každého dieťaťa jeho prirodzené športové vlohy a zároveň rodičom presne odporučiť najvhodnejšie športy, v ktorých má dieťa potenciál napredovať a vytrvať. V priebehu mesiaca jún a na začiatku nového školského roka v jeseni 2017 sa testovanie žiakov uskutoční na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho, ktoré sa do projektu zapojili. Testovanie športových daností žiakov sa začne 2. júna 2017 na Gymnáziu na Seneckej ulici v Pezinku, ktorá bude prvou školou, kde sa tento rok spustí táto aktivita.

Hlavným cieľom testovania je motivovať žiakov k športu a odporučiť im konkrétne športové smery, ktoré sú pre nich vhodné. Aj tento rok sa budú vo viacerých disciplínach sledovať ich fyzické predpoklady na rýchlosť, rovnováhu, silovú či aeróbnu vytrvalosť alebo pružnosť.

Minulý rok sa testovania športového nadania pre jednotlivé športy zúčastnilo 553 žiakov župných škôl, ktorí si vyskúšali osem športových disciplín.