Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Kraj prešetruje domov sociálnych služieb

09.06.2017

Poslankyňa Národnej rady SR Petra Krištúfková a predseda Bratislavského samosprávneho kraja boli v ostatných dňoch adresátmi viacerých podnetov na neverejného poskytovateľa sociálnych služieb pôsobiaci na území Bratislavského samosprávneho kraja. S autormi podnetov sa dnes stretli a na základe ich výpovedí sa v zariadení vykoná kontrola.
 

„Včera sme boli oslovení bývalými zamestnancami zariadením sociálnych služieb, ktoré pôsobí v Bratislavskom kraji. Títo ľudia sa na nás obrátili, pretože hľadali spôsob, ako a komu podať podnet na fungovanie zariadenia, v ktorom doteraz pôsobili. Som veľmi rada, že sa obrátili na naše hnutie Sme rodina aj bežní ľudia, ktorí si nevedia poradiť v situáciách a pomôcť si. Z tohto dôvodu už včera kontaktovali Bratislavský samosprávny kraj a začali sme situáciu riešiť,“ objasnila poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Petra Krištúfková. Tá, rovnako ako predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, dostala viacero podnetov na neverejného poskytovateľa sociálnych služieb, ktorý funguje na území bratislavského regiónu. Preto župa v priebehu niekoľkých hodín po doručení informácií zorganizovala dnešné stretnutie, na ktorom spoločne hľadali možnosti riešenia a najmä pomoci klientom bývajúcich v tomto zariadení.

„Našťastie už zákon a dokonca aj naše predpisy, ktoré používame na župe,  hovoria, že aj keď to nie je naše zariadenie, aj keď je súkromné, tak ako náhle tam dávame čo i len jedno euro, tak máme obrovské rozsiahle možnosti kontroly aj v prospech klientov aj v prospech ochrany peňazí bratislavskej župy. My ten mechanizmus vieme aktivovať, je tam z časti spustený pri tej kontrole, ktorá tam prebieha a dobieha. A samozrejme, že sa do toho púšťame hneď,“

zhrnul kompetencie samosprávneho kraja jeho predseda Pavol Frešo.

V predmetnom zariadení sa v posledných dňoch konala niekoľkomesačná hĺbková kontrola, ktorá bola zameraná na poskytovanie sociálnej služby a nakladanie s pridelenými financiami za nakladanie s pridelenými financiami za ostatné obdobie. Na základe nových zistení kraj spúšťa ďalšiu kontrolu tohto zariadenia.

“Kraj veľmi úzko a intenzívne spolupracuje s viac ako 100  neverejnými poskytovateľmi, s ktorými je spolupráca veľmi dobrá. Práve preto ma veľmi znepokojuje, že v tejto organizácii sa stávajú veci,  ktoré sme dnes dostali potvrdené od jednotlivých aktérov na papieri. Tieto podnety sa nám javia byť veľmi závažné, preto požiadame o spoluprácu a súčinnosť aj iné inštitúcie. Pre nás je najdôležitejšie, aby sme dokázali pomôcť klientom, ktorí chcú sociálne služby poberať, ale nie v tomto zariadení. Akonáhle nás klienti požiadajú o zabezpečenie sociálnej služby v inom zariadení, budeme im nápomocní. Je mi veľmi ľúto, že zariadenie, ktoré je financované zo strany Bratislavského samosprávneho kraja najväčšou čiastkou zo všetkých neverejných poskytovateľov sa takto stavia ku klientom. Chcem veriť tomu, že takéto prípady sa nebudú opakovať,”

objasnila podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Gabriella Németh, do ktorej kompetencií oblasť sociálnych vecí a zdravotníctva spadá.

Bratislavský samosprávny kraj zriadil minulý rok na jeseň telefonickú linku na pomoc v prípadoch zneužívania klientov, kam sa môžu obrátiť samotní klienti zariadení sociálnych služieb, ich rodinní príslušníci, ale aj zamestnanci. Telefónne číslo 0911 523 026 je bežne dostupné denne od8.00 do 16.00, kedy sa volajúci dovolá priamo operátorovi a po 16.00 je zriadený záznamník. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu je možné sa na túto krízovú linku dovolať aj počas tohto víkendu. Záujemcovia môžu na číslo zaslať aj SMS a budú kontaktovaní. Môžu sa však na župu obrátiť aj mailom na adresu kancelariaprvehokontaktu@region-bsk.sk.

„Pokiaľ by sa niektoré z tých vecí popotvrdzovali ďalej a my budeme tie konkrétne kroky už od pondelka, tak možno príde k tomu, že klientov presunieme. To znamená, že v tejto chvíli pripravujeme aj kapacity, pokiaľ to bude potrebné aby sme ich presunuli,“ uzavrel bratislavský župan Pavol Frešo.