Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Koncert, ktorý zakázala ŠTB, bude opäť v Pezinku

17.06.2016

Koncom júla ubehne štyridsať rokov od najväčšieho Československého Koncertu nezávislého hudobného festivalu. Československý Koncert mladosti jazz-rock-folk. Bola to dvanásť hodinová prehliadka umelcov jazzu, rocku, folku a neoficiálnej alternatívnej scény. Vďaka zajtrajšiemu Koncertu mladosti sa tak do Pezinka po štyridsiatich rokov vráti Collegium musicum či Zuzana Homolová.
 
„To dobré si treba pripomínať. Koncert mladosti sa dočkal len jednej reprízy, pretože Štátna bezpečnosť ho po dvoch rokoch zakázala. Tomuto podujatiu sa dostalo obrovskej podpory zo strany župných poslancov a ja vďaka tomu je tento koncert pre každého bezplatný,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Pezinský amfiteáter privítal 31. júla 1976 najväčší a najvýznamnejší nezávislý hudobný  festival 70-tych rokov minulého storočia v Československu – Koncert mladosti jazz-rock-folk. Dvanásť hodinová prehliadka umelcov jazzu, rocku, folku a neoficiálnej (alternatívnej) scény. Festival je rovnako českou, ako aj slovenskou odbornou verejnosťou označený za československý Woodstock. Rok 2016 je 40-tym výročím tohto festivalu. Dobovú atmosféru s tisíckami návštevníkov dokladá množstvo fotografií, zvukových záznamov a filmový materiál. Festival sa opakoval ešte v roku 1977, potom ho Štátna bezpečnosť zakázala. 
Po takmer štyridsiatich rokoch, už zajtra o 18,00 hod. na tom istom amfiteátri v Pezinku vystúpia Collegium Musicum, V. Mišík a E.t.c..., Trio Emila  Viklického, Lubomír Andršt, pesničkárske združenie Šafrán (Jaroslav Hutka s Fedorom Frešom, Vladimír Merta,  Dáša Voňková, Zuzana Homolová),  a pesničkárske združenie Slnovrat. 
„Pozvaní sú všetci, nielen pamätníci, ktorí boli na prvých dvoch Koncertoch mladosti. Naším zámerom nie je len živé pripomenutie si najvýznamnejšej kultúrnej udalosti v Československu, ktorá bola právom prirovnávaná k Woodstocku. Vďaka televíznemu záznamu a knihe sa tieto spomienky dostanú aj k tým, ktorí sa zajtra do Pezinka nemôžu prísť pozrieť,“ uzavrel bratislavský župan Pavol Frešo.