Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Koledy, ktoré si podmanili Brusel, už zajtra na televíznych obrazovkách

17.12.2016
Unikátny hudobný projekt a výnimočná bodka za slovenským európskym predsedníctvom. Bruselským Kostolom Svätého Jakuba zneli vianočné koledy všetkých európskych krajín. Kultúrny zážitok, o ktorý sa postarali umelci zo zmiešaného zboru Technik Akademik s programom Koledy pre Európu, si budú môcť už zajtra vychutnať aj diváci na Slovensku. Spoluorganizátorom koncertu bol Bratislavský samosprávny kraj.
 
„Slovenský folklór nám závidí takmer celý svet a my sa ním sami radi pochválime kdekoľvek sme. A tak je to aj v prípade vianočných zvykov a kolied, ktoré sme predstavili plnému Kostolu Svätého Jakuba. Na koncerte bolo aj veľa našich rodákov, ktorí či už pracovne alebo za láskou či školou, precestovali polovicu Európy a žijú teraz v Bruseli. Som presvedčený, že aj pre nich to bol jeden z najkrajších vianočných darčekov," povedal po koncerte predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Preplneným Kostolom Svätého Jakuba v Bruseli zazneli v stredu 14. decembra v podaní zboru Technik Akademik vianočné koledy zo všetkých členských krajín EÚ. Na záver chrám v centre Bruselu zaplnilo osem slovenských kolied, jedna z každého kraja. No záverečná pieseň bola hneď v dvoch jazykoch. Ktorá to bola? To si môžu diváci pozrieť už zajtra, teda v štvrtú adventnú nedeľu na obrazovkách RTVS, o 20:00 na Dvojke v programe Koledy pre Európu.
O podujatie, ktoré zorganizovala Bratislavská župa, v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Belgickom kráľovstve a Rozhlasom a televíziou Slovenska bol mimoriadny záujem. Na koncert sa zaregistrovalo 513 hostí, napokon ich prišlo oveľa viac a tak sa ešte pred samotným predstavením museli do chrámu pridávať ďalšie stoličky. Mnohí návštevníci neodolali a keď znela ich „národná“ koleda, spievali spolu so zborom.
Koncert Koledy pre Európu pod dirigentskou taktovkou Pavla Procházku bol dôstojnou umeleckou bodkou za slovenským predsedníctvom v EÚ.