Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Hartmut Tautz zomrel aj za našu slobodu

09.08.2016

Smrť mladého Nemca Hartmuta Tautza bola zločinom proti ľudskosti. Pred 30-imi rokmi ho na československo-rakúskej hranici roztrhala útočná svorka psov. Pri tejto príležitosti usporiadali Bratislavský samosprávny kraj, Ústav pamäti národa a Platforma európskej pamäte a svedomia pietnu spomienku, ktorej sa zúčastnila aj Tautzova sestra Carola. Neďaleko miesta tragédie dnes zároveň odhalili pamätník. 

„Jednoducho potrebujeme dať najavo najmä tej ďalšej generácií, že sloboda a demokracia nie sú zadarmo. Že sa ich bytostne týka aj  ten teror, ktorý sa tu odohrával a ktorí sa sem môže vrátiť pokiaľ sa nebudeme brániť. Všetci tí ľudia, ktorí hovoria s úplnou ľahkosťou o tom, že budeme stavať ploty, zároveň hovoria o tom, že vypustíme psy. A kam to vedie vidíme na tomto pomníku. Preto je toto veľmi významný deň. Preto sem donesieme aj naše stredné školy, aby sa naučili o tom, že zločiny komunizmu nie sú niekde v knihách, niekde ďaleko, sú tu, kde sa chodia doslova bicyklovať,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.  

Spomienkového podujatia a odhalenia pamätníka obete zločinu proti ľudskosti Hartmuta Tautza sa zúčastnili nielen organizátori, ale i hostia z Českej republiky, Rakúska, Nemecka či Bulharska. Autorom pamätníka, ktorý bol odhalený neďaleko miesta tragédie je významný súčasný výtvarník František Guldan, ktorý ho koncipoval s odkazom na zamyslenie sa každého jedného, ktorý pôjde okolo. 
“Je viacero dôvodov, pre ktoré sme sa rozhodli tento pamätník postaviť. Jeden z dôvodov je, aby sme cez tohto mladého muža pamätali na všetkých tých, ktorí utekali cez hranice aj za cenu života.  Po druhé aby sme si uvedomili, akú cenu má pre nás občianska sloboda. Tretia vec, ktorú si uvedomujem je to, aby sme už nedovolili, aby sa zopakovalo to obdobie, ktoré tu bolo pred 30mi rokmi a aby tí, ktorí sú zodpovední za zločiny proti ľudskosti, aby naozaj aj zobrali na seba túto zodpovednosť a aby sa za tieto zločiny ospravedlnili," povedal Ondrej Krajňák, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Hartmut Tautz žil v Nemeckej demokratickej republike. V roku 1986 dovŕšil plnoletosť a po smrti svojho otca sa rozhodol emigrovať za Železnú oponu. Za miesto úteku si vybral československo-rakúsku hranicu v Petržalke. 8. augusta 1986 po zotmení postupne prestrihal tri ploty, ktoré sa nachádzali pred hraničnou čiarou. Narušením signálnej steny však vyslal signál na pohraničnú rotu, ktorá preverením zistila, že stena je skutočne narušená a za Tautzom vyslala vycvičených psov, ktorá ho mala „zadržať“. Svorka dobehla „narušiteľa“ približne 20 metrov od hraničnej čiary a zaútočila na neho. Tautz ťažkým zraneniam napokon o tri hodiny podľahol v bratislavskej Vojenskej nemocnici. Ak by mu bola poskytnutá odborná a včasná pomoc, zo zranení by sa vyliečil. 
Hartmut Tautz je jedinou obeťou, ktorá pri pokuse utiecť z Československa  za slobodou zomrela po útoku vycvičenej svorky psov Pohraničnej stráže.  
Dnešnej pietnej spomienky sa zúčastnili:

Pavol Frešo – predseda Bratislavského samosprávneho kraja
Ondrej Krajňák - predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa
Dr. Neela Winkelmann - Platform of European Memor and Conscience, Praha, Česká republika
Peter Osuský – poslanec NR SR
Alžbeta Ožvaldová, podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja
Iveta Plšeková – viceprimátorka Hlavného mesta SR Bratislavy
Lukáš  Pokorný, poslanec Bratislavského samosprávneho kraja
Dr. Lorenz Barth - Stály zástupca veľvyslanca Spolkovej republiky Nemecko
Wilhelm Pfeistlinger - Rakúske veľvyslanectvo, kultúrny radca
Jozef Hudák - vedúci služobného úradu Ministerstva obrany SR 
Michal Radosa - zástupca starostu MČ Bratislava-Petržalka
Peter Sandtner - Konfederácia politických väzňov Slovenska, predseda
Jaroslav Mu̎ller - člen výboru Svazu PTP VTNP a predseda Pražského akademického klubu 48 a zástupcovia ďalších organizácií politických väzňov a protikomunistického odboja


Hostia z Nemecka:

Birgit Neumann-Becker -  Zemská splnomocnenkyňa pre dokumenty Stasi,  Spolková krajina Sasko-Anhaltsko, Nemecko
Maik Reichel - riaditeľ Zemskej centrály pre politické vzdelávanie , Spolková krajina Sasko-Anhaltsko, Nemecko