Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Frešo: Už nehovorme, že taká bola doba

22.03.2017

V bratislavskom divadle Malá scéna mala včera reprízu autorská hra Ľuby Lesnej - Supy a klarinet. Dokumentárna hra rozpráva príbeh osemnásťročného klarinetistu Hartmuta Tautza z bývalej NDR, ktorého v auguste 1986 pri snahe o prekročenie slovensko-rakúskej hranice roztrhali strážne psy.
 

„Každý budúci zločinec, každý budúci tyran musí vedieť, že žiadne zákonné normy, žiadne peniaze, ho neochránia pred spravodlivým trestom. Prišiel čas, aby sme prestali hovoriť taká bola doba a vinníkov postavili pred súd,“ vyjadril sa po predstavení predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Bratislavský samosprávny kraj podporil vznik predstavenia v rámci minuloročného Festivalu Slobody.


Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa odhalil 8. augusta 2016 pamätník Hartmuta Tautza, jedinej obete železnej opony, ktorá zomrela po napadnutí strážnymi psami pohraničníkov. Autorom pamätníka je výtvarník František Guldan. Osud osemnásťročného nádejného klarinetistu z bývalej NDR, ktorý sa pokúsil prejsť slovensko-rakúske hranice začala v deväťdesiatych rokoch spoznávať aj novinárka Ľuba Lesná. Tá na motívy tejto tragédie napísala divadelnú hru Supy a klarinet. Tá mala premiéru v novembri 2016 ako súčasť Festivalu slobody. Na pódiu excelovali Oľga Belešová, František Kovár a Katarína Šafaříková. Hru si budú môcť diváci pozrieť aj 25. apríla, miesto ešte nie je upresnené.
Bratislavský okresný súd rehabilitoval Hartmuta Tautza 13. marca 2013 a je to po prvý raz, čo bola rehabilitované obeť železnej opony.