Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Frešo: Lesy na Záhorí sú napadnuté, no postreky by mohli byť šetrnejšie

26.08.2016

Borovicové porasty vo Vojenských lesoch na Záhorí sú napadnuté hmyzom, použité postreky by však mohli byť šetrnejšie.

„Najmä borovicové lesy trpia na premnoženie húseníc (hrebenárka borovicková). Ako župan, ale aj ako obyvateľ kraja, by som však privítal, keby sa, ak je to čo i len trochu možné, používal šetrnejší prípravok na postrek,“ uviedol župan Pavol Frešo.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa bol dnes osobne pozrieť  Vojenských lesoch medzi Malacky a Studienkou s Tomášom Hulíkom, dokumentaristom, ktorý na problém upozornil. Spoločne sa prešli územím Vojenských lesov, na ktorých bol v uplynulých dňoch aplikovaný postrek proti listožravému hmyzu.
„Na mieste je uhynutý hmyz a mŕtve húsenice, no zároveň je tam neuveriteľné množstvo živých húseníc hrebenárky,“ uviedol župan Pavol  Frešo. Podľa neho je  dobré, že rezort obrany informuje o postrekoch okolité obce a ich obyvateľov, avšak lesy na Záhorí využívajú aj hubári zo širokého okolia a je podľa neho potrebné informovať aj  ľudí  spoza hraníc regiónu Záhoria. A to najmä počas prebiehajúcej hubárskej sezóny.
„Nie som expert na chemické postreky a správne miešanie koncentrátu, avšak do budúcna bude potrebné prísť s ekologickejšími technológiami na ničenie škodcov, aby sme dobre mieneným úmyslom nezničili celý ekosystém,“ povedal Pavol Frešo.
Vojenské lesy a majetky SR avizovali ďalšie postreky od 27. augusta, preto musia byť ľudia v lesoch v okolí Malaciek.
„Verím, že sa hubári do lesa budú môcť čoskoro vrátiť a rovnako aj život, ktorý bol v lese pred postrekmi,“ uzavrel predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=6708