Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Frešo: Ekosystém Cvernovky zachránime

10.06.2016
Už dnes poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja na svojom dnešnom pracovnom zasadnutí rozhodnú o osude kreatívneho života v Bratislave. Novým kreatívnym centrom celého bratislavského regiónu by sa tak mala stať budova bývalej SOŠ chemickej na Račianskej ulici v Bratislave.
 
„Ekosystém Cvernovky je unikátnym projektom, ktorý vznikol spontánne z potreby kreatívcov fungovať spolu na jednom mieste. Dnes uvidíme, či tento ekosystém zostane zachovaný. Poslanci dnes nerozhodujú iba o priestore, na ktorý dnes župa dopláca, pretože je to stará nevyužívaná budova. Dnes poslanci rozhodujú o osude kreatívy celého regiónu. Poslanci svojím hlasovaním rozhodnú, nebojím sa povedať, o osude celej jednej generácie, ktorá túži vyrastať slobodná a kreatívna,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Krajskí poslanci dnes budú na svojom pracovnom zasadnutí rozhodovať o smere, ktorým sa bude vyvíjať kreatívny priemysel v Bratislave a jej okolí. Ekosystém Cvernovky, ktorý zastupuje Nadácia Cvernovka, však môže ostať zachovaný len v prípade, že sa bez problémov celý prenesie do nových priestorov. Tie ponúkol Nadácii Cvernovka Bratislavský samosprávny kraj. Župa má vo svojom vlastníctve budovu bývalej chemickej priemyslovky na Račianskej, ktorá už viac ako šesť rokov neslúži pôvodnému účelu, je dlhodobo nevyužívaná a prázdna. Doterajšie  snahy Bratislavského samosprávneho kraja o predaj boli opakovane neúspešné
 „Budova bývalej školy, internátu a telocvične sú ideálnym priestorom pre rozvoj kultúry. Areál má obrovský potenciál a dnes je len na župných poslancoch, či ho bude môcť aj využiť,“ uzavrel bratislavský župan Pavol Frešo.