Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Festival Viva musica! Už dnes večer

30.06.2017

Bratislavský región v letných mesiacoch pravidelne zaplaví najväčší hudobný festival svojho druhu. Inak tomu nebude ani tento rok. Trinásty ročník festivalu Viva Musica! odštartuje už dnes večer 30. júna 2017 prvým koncertom Viva Balet! v Slovenskom národnom divadle.
 
“Viva Musica! je vďaka svojej príťažlivej dramaturgii a medzinárodnej účasti kvalitných umelcov neprehliadnuteľnou kultúrnou značkou Bratislavského regiónu a jedným z dôležitých turistických lákadiel pre zahraničných návštevníkov nášho kraja. Hudba znie koncertnými, divadelnými sálami, kultúrnymi priestormi, kostolmi, sadmi, ulicami a námestiami. Aj v tomto ročníku si organizátori pripravili hudobný program skomponovaný tak, aby si v ňomkaždý návštevník našiel to svoje, vokálnu hudbu, folklór, komornú hudbu či operu,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Galavečer Viva Balet! Príbeh slovenského baletu je otvárací koncert, ktorý odštartuje 13. ročník každoročného festivalu Viva Musica!, ktorého partnerom je už po tretí raz ajBratislavský samosprávny kraj. Špeciálne komponovaný baletný program zároveň uzatvorí divadelnú sezónu 2016/2017 Baletu SND. Práve balet je novinkou aktuálneho ročníka festivalu. Priblížiť má svet slovenského baletu a cestu tanečníka za pódiovým snom v podobe najslávnejších baletných rolí, ktoré predstavia naši špičkoví baletní umelci - svetoznáme hviezdy slovenského baletu, Balet SND, Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej, Baletná prípravka SND. Tanečníkov bude počas večera sprevádzať Symfonický orchester Viva Musica! pod dirigentskou taktovkou Martina Leginusa.
 
Diváci tak počas večera spoznajú históriu, osobnosti a špecifiká slovenského baletného umenia cez profesionálnu dráhu tanečníka a to od prvých krôčikov v baletnej prípravke, cez štúdium na konzervatóriu až po účinkovanie v divadle. Na divadelných doskách sa tak predstavia všetky tanečné generácie, od najmenších tanečníkov až po najväčšie hviezdy pôsobiace doma i v zahraničí. Návštevníci sa môžu tešiť na vedúceho sólistu Holandského národného baletu Jozefa Vargu, sólistku petrohradského Michailovského divadla Andreu Laššákovú, sólistov Ninu Polákovú a Romana Lazíka, ktorí sem zavítajú z Viedenskej štátnej opery. V rámci galavečera sa tiež predstavia sólisti SND Silvia Najdená a Andrej Szabo či sólistka Baletu Štátneho divadla Košice Eva Sklyarová, ktorej kariérne začiatky sú úzko späté s pôsobením v SND. Tieto tanečné osobnosti uvedú choreografie z klasického i moderného repertoáru. Chýbať nebudú čísla z Labutieho jazera, ale tiež dramatický duet z baletu Anna Karenina či energické Rachmaninove Jarné vody, pre ktoré sú charakteristické akrobatické prvky a živelná dynamika.
 
 ponúkne dovedna 150 koncertov. 8 koncertov je na zakúpenie lístkov, ale na ostatné je vstup voľný .