Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Festival Astorka 2018 oddnes

22.10.2018

„Za svoju existenciu hostil festival desiatky zahraničných súborov z Európy a USA. Jeho súčasťou sú aj komorné tituly profesionálnych divadiel hovoriace o zásadných témach súčasnosti alebo inovatívnom prístupe ku klasike. Preto si tento festival netreba nechať ujsť, výnimočný je aj tým, že každé z podujatí sa odohrá len jedenkrát, na scéne, v štúdiu alebo vo foyeri,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Počas jedného týždňa festivalu sa na doskách ASTORKY vystriedajú viaceré tituly, ktoré vznikli pod vedením režisérskych osobností ako Ladislav Smoček, Daniel Hrbek, Bolek Polívka, Jiří Havelka, Jan Borna, SKUTR, Alena Lelková. Pozvanie prijali aj české divadlá a to Činoherní klub z Prahy, Švandovo divadlo na Smíchově z Prahy, Divadlo Bolka Polívku z Brna, Dejvické divadlo z Prahy a Divadlo v Dlouhé z Prahy. Divákom sa napríklad predstavia Petr Nárožný, Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Ondřej Trojan, Simona Babčáková, Jan Vondráček, Miroslav Táborský a ďalší českí i slovenskí herci, vrátane domovského súboru.

Festival Astorka 2018 otvorí v utorok 23.10.2018 o 19:00 h. predstavenie Činoherního klubu Tanec Bláznú z pera Lea Birinskiho. Hra odráža spektrum vtedajšej ľudskej psychiky, kŕčovitú túžbu po náprave všetkého zlého. To splodilo na jednej strane silnejšiu iracionalitu a na strane druhej ten najcynickejší pragmatizmus materiálnej chamtivosti.

Švandovmu divadlu na Smíchově bude patriť zase streda 24. 10.2018, ktoré o 19:00 h. uvedie dve jednoaktové hry Protest/Rest (Václav Havel a Marek Hejduk. Hry od seba delí 33 rokov a spájajú ich postavy spisovateľov Vaňka a Staňka a absurdný humor. 
Vo štvrtok 25. 10. 2018 o 19:00 h. si diváci môžu pozrieť titul Šašek a syn, ktorý odohrá brnianske Divadlo Bolka Polívky. Hovorí o prevýchove mladého šľachtica v šaša, to všetko za trest a v siedmych obrazoch.
Piatok 26. 10. 2018 začnú festivalový deň o 17:00 h. Scénické rozhovory, v ktorých budú účinkovať Zuzana Konečná, Rebeka Poláková a Zuzana Porubjaková.

Pokračovať bude Dejvické divadlo. To sa v piatok 26. 10. 2018 o 19:00 h. predstaví s hrou Vražda krále Gonzaga od Jiřího Havelku. Pod režisérskou taktovkou autora hrajú Simona Babčáková, Klára Melíšková, Martin Myšička, Ivan Trojan a ďalší. 
V sobotňajšom predstavení Souborné dílo Williama Shakespeara v 120 minutách traja herci zahrajú všetkých 37 hier a 154 sonetov veľkého dramatika. Do Bratislavy s ním zavíta Divadlo v Dlouhé. Od 19:00 h. sa tak diváci prenesú do sveta Williama Shakespeara a spoločne s hercami budú hľadať odpovede týkajúce sa jeho života a tvorby.

Pondelok 29. 10. 2018 bude od 19:00 h. patriť domácej Astorke, ktorá na festivale uvedie tragikomédiu o troch mladých ženách Zakázané uvoľnenie od Petra Kolečka.

Súbor odohrá aj titul Lásky jednej plavovlásky a to v utorok 30. 10. 2018 o 19:00 h. Autorskú divadelnú inscenáciu vytvoril česko-slovenský režijný tandem SKUTR (Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka) podľa filmového scenára rovnomenného filmu Miloša Formana. 
Podrobnejšie informácie nájdete na http://www.astorka.sk/page/8394/festival-astorka