Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Festival Astorka 2017 už zajtra

23.10.2017

Divadelný festival plný výborných inscenácií, humoru, zábavy a úžasnej atmosféry sa uskutoční ako každý rok v októbri na doskách divadla Astorka Korzo ´90, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. XIII. ročník Festivalu Astorka 2017 prinesie okrem inscenácií od domácich, ale aj zahraničných divadelníkov takisto sprievodný program, koncerty, výstavy či premietanie filmov.
 

„Divadlo už niekoľko rokov vždy na jeseň organizuje festival, ktorým divákom prináša a predstavuje kvalitné európske divadlá vyjadrujúce sa k problémom dnešných dní. Priestor však dáva aj slovenským umelcom,” vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. 

Päťdňový divadelný festival odštartuje v utorok 24. októbra 2017 o 19tej hodine novou komédiou Ľuboša Baláka Manželství v kostce v podaní Divadla Komediograf. Je o večnom súboji mužov a žien, ktorý netrvá len sto rokov a netýka sa len dvoch jedincov.


Na tohtoročnom festivale vystúpi aj svetovo úspešné zoskupenie Teatro delle Albe z Ravenny a to v stredu 25. októbra 2017 o 19tej hodine s inscenáciou Hukot vody režiséra Marca Martinelliho, ktorá získala uznanie zo strany Amnesty International. Predstavenie je divadelným spracovaním drámy tisícok migrantov, ktorí každoročne umierajú vo vlnách Stredozemného mora.


Štvrtok 26. októbra 2017 bude na divadelných doskách patriť inscenácii Bláznivé zápisky (Egy örült naplója), ktorá vznikla v spolupráci divadla Katona József Színház, spolku FÜGE a MASZK Egyesület (Szeged) a produkčnej spoločnosti Orlai Produkciós Iroda. Zaoberá sa otázkou Sme my blázni, alebo sa zbláznil svet okolo nás? Gogoľov príbeh z roku 1834 a aj táto otázka je rovnako aktuálna aj teraz, v roku 2017.


Dejvické divadlo si na každoročný jesenný festival pripravilo inscenáciu Vzkříšení. Jeden z najneuveriteľnejších príbehov, aký mohli jeho aktéri zažiť si tak návštevníci môžu pozrieť v piatok 27. októbra 2017 o 19tej hodine. 

Záver Festivalu Astorka 2017 bude patriť známemu súboru z Čiech. Švandovo divadlo na Smichově prinesie predstavenie Pankrác ´45, ktorá sa odohráva na konci leta 1945 v jednej cele pankráckej väznice. Tam sa stretnú herečky Adina Mandlová a Lída Baarová, Hana Krupková, spolupracovníčka parašutistov výsadky Silver A, židovka Júlia a neznáma žena. Ktorá z nich bude odsúdená zistia návštevníci v sobotu 28. októbra 2017 o 19tej hodine.


Festival Astorka sa prvýkrát uskutočnil v roku 2004. Za ten čas naň prijali pozvanie desiatky zahraničných súborov z Európy a USA. Ako prvý na Slovensku predstavil mnohé poľské, maďarské divadlá i české súbory, rovnako ako divadlá z Ruska, Bieloruska, Nórska. Priestor ponúka aj slovenským umelcom a predstavuje slovenských džezových a bluesových muzikantov, výtvarníkov, fotografov.
Vstupenky si môžete zakúpite na stránke divadla Astorka.