Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Európa potrebuje signály spájania a cyklomost je vzorovým príkladom

16.09.2016

Bratislavský samosprávny kraj navštívila počas samitu EÚ v Bratislave eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu. Počas dvojdňovej návštevy Slovenska si nenechala ujsť návštevu župného projektu – Cyklomost slobody, ktorý bol financovaný z fondov Európskej únie. 

„Návšteva eurokomisárky nám umožnila opäť otvoriť a prediskutovať viaceré témy ako budúcnosť kohéznej politiky po roku 2020 a jej zjednodušenie, meranie vyspelosti regiónov nad rámec HDP; ale informovali sme aj o záveroch júlového 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave. S komisárkou sme sa rozprávali aj  o potrebe lepšej komunikácie európskych tém medzi občanmi a o úlohe regiónov v tejto oblasti. Nesmierne ma teší že pani Cretu prejavila záujem navštíviť Cyklomost slobody, na ktorý sme veľmi hrdí. Je to vzorový projekt cezhraničnej spolupráce dvoch krajín a čo je dôležité, stal sa obľúbeným miestom pre cyklistov a peších turistov, o čom svedčia aj údaje zo sčítačiek. Podľa štatistík kraja prešlo cez most v priebehu roka, od začiatku júla 2014 do konca júna 2015, približne 107.000 cyklistov a chodcov. Práve takéto projekty potrebuje Európska únia v  tomto čase oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Nemôžeme sa uzatvárať,“ povedal na stretnutí Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý dodal, že župa najbližšie plánuje výstavbu 2 cyklolávok v Gajaroch a Vysokej pri Morave.

Európska komisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu navštívila v piatok 16. septembra spolu so zástupcami Bratislavského samosprávneho kraja a Dolného Rakúska Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi. Nakoľko bol projekt cyklomosta spolufinancovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013, chcela si pozrieť ako vyzerá, aký účel spĺňa, aký má význam pre kraj, ale zaujímali ju aj informácie o peších či cykloturistoch, ktorí tadiaľ prechádzajú.

Cyklomost slobody vedie ponad rieku Moravu a spája bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsky Schloss Hof. Jeho výstavba sa začala v septembri 2011 a verejnosti bol sprístupnený nasledujúci rok v lete. Cyklomost kopíruje trasu pôvodného historického mosta medzi bratislavskou mestskou časťou Devínska Nová Ves a dolnorakúskym Schloss Hofom a je dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás. Slúži cyklistom, peším turistom a záchrannej službe. Z celkovej dĺžky lávky 955 metrov tvorí oceľová mostná konštrukcia 525 metrov, šírka lávky je 4 metre. Cyklisti pri jazde mostom prekonajú výškový rozdiel  7 metrov. Cyklomost slobody získal aj niekoľko architektonických cien.