Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Droba: Stále nevieme, kam v kraji s chorými deťmi cez prázdniny

21.06.2018

„Mám zodpovednosť zato, aby bola zdravotná starostlivosť dostupná a aby boli riadne rozpisy lekárov. Podľa zákona číslo 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, organizátor doručí najneskôr do desiateho kalendárneho dňa v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu, na ktorý organizátor zabezpečuje poskytovanie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby samosprávnemu kraju oznámenie o zabezpečení poskytovania pevnej ambulantnej pohotovostnej služby. Je 21. júna a od prvého júla majú pohotovosti fungovať po novom, župa má robiť rozpis a my nevieme komu. Ministerstvu sme predložili návrh, ktorým bolo zachovanie súčasného stavu,“ popísal hlavný problém bratislavský župan Juraj Droba. Ministerstvo na výzvy župy zareagovalo až 20. júna večer, kedy župu ubezpečilo, že vydalo poverenia či pripravuje ich vydanie, no neuvádza komu. Žiadni župou oslovení lekári takisto nevedia, či a kedy majú slúžiť a kto tieto Ambulancie pohotovostnej služby bude prevádzkovať. Problém sa týka celého kraja, preto sa k výzve župy pridali aj dvaja primátori okresných miest v Bratislavskom samosprávnom kraji.


„Sme pripravení spraviť všetko preto, aby sme zabezpečili priestory a v týchto priestoroch by sa mala táto služba vykonávať. Len nevieme, kto ju bude vykonávať a od kedy. Nám nezostáva nič iné len veriť, že sa to všetko stihne, a že pacienti, respektíve obyvatelia, nášho okresu budú ošetrení tak kvalitne a v takom čase, ako si to zaslúžia,“ pripojil sa k výzve župy primátor mesta Senec Karol Kvál. 
K výzve sa pripojil aj primátor Pezinka Oliver Solga. V Pezinku a jeho okolí doteraz fungovali ambulancie aj výjazdové pohotovosti pre deti aj dospelých. Podľa vyjadrenia MZ SR pripravuje ministerstvo povolenie pre organizátora.


„Táto situácia je pre Pezinok a celý regióne neudržateľná už len preto, že od 1. júla občania nebudú mať ani tú súkromnú lekársku službu, ktorá v Pezinku funguje. Som rád, že Bratislavský samosprávny kraj podniká tieto kroky, ale pre nás tá hrozba je 1. júl a ďalším problémom je dostupnosť. Dostupnosť z obcí okresu Pezinok bude možno viac ako 50 kilometrov a nevieme si predstaviť, že budeme musieť chodiť na Kramáre,“ zastal sa obyvateľov okresu Pezinok jeho primátor Oliver Solga.


Župan Juraj Droba ďalej pripomenul, že od 1. júla zaniká pre rodičov aj možnosť privolať si výjazdovú pohotovostnú službu. S chorými deťmi tak budú rodičia cestovať do ambulancií. O ich adrese však doteraz ani župa, ani obyvatelia, nevedia.

Súvisiace dokumenty