Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Diskusia so študentami o spolupráci a tolerancii

17.10.2018

„Kritické myslenie je to, čo by nemalo chýbať mladej generácii, ale v podstate všetkým, ktorým záleží na zachovaní slobodnej a demokratickej spoločnosti. Preto je potrebné poznať následky totalitného extrémizmu z minulosti, hovoriť o nich a to župa robí. Aj vďaka podpore župných poslancov, ktorí schválili Uznesenie k projektu na podporu kritického myslenia a proti šíreniu extrémizmu medzi mladými, podporuje všetky projekty s touto témou,“ povedal Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.


Vyše tristo študentov zo župných škôl si najskôr pozreli mini inscenáciu o skutočnej udalosti z Českej republiky z roku 2009 – Natálka - projekt proti extrémizmu, ktorá vznikla v spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja, SND, OZ Living Memory. Predstavenie opisuje skutočný príbeh dvojročného rómskeho dievčatka, Natálky, ktorá takmer zomrela po tom, ako do domu jej rodičov hodili štyria mladíci molotovove koktejly. Po predstavení sa konala diskusia s tvorcami a hercami hry, ktorej sa zúčastnili aj bratislavský župan Juraj Droba, europoslanec Richard Sulík či známy raper, standupista Bekim Aziri. Spoločne so študentami debatovali o hre, extrémizme ako aj o aktuálnych problémoch a témach rezonujúcich v spoločnosti. 
Cieľom podujatia bolo propagovať myšlienku spolupráce a tolerancie, ale i motivovať mladých ľudí k zamysleniu, v akej spoločnosti a v akej Európe chcú žiť.