Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Bývanie aj doprava môžu byť ekologické

18.05.2017

Delegácia poslankýň a poslancov Bratislavského samosprávneho kraja sa na návšteve severného Francúzska postupne zoznámili s inovatívnymi riešeniami v oblasti energií. Región Hauts-de-France je lídrom 3. priemyselnej revolúcie a bývalá banská lokalita postupne ožíva start-upmi.
 
„Región Hauts-de-France má za sebou množstvo vrcholov aj pádov, no vždy sa dokázal postupne prispôsobiť dobe. Keď na dno padol banský priemysel, tak sa z toho región dokázal spamätať a dnes môže byť vzorom pre všetky regióny, ktoré sú ekonomicky závislé len na jednom odvetví. V konečnom dôsledku z každého pádu vzišiel tento región silnejší. Malo by to byť pre nás všetkých inšpiráciou, že postupnou adaptáciou na krízu z nej všetci môžeme vyjsť silnejší,“ skonštatovala podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Alžbeta Ožvaldová. 
 
Poslankyne a poslanci zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja Tatiana Mikušová, Zuzana Schwartzová, Ildikó Virágová, Anna Zemanová, Peter Fitz, Pavol Galamboš a Peter Šváral pod vedením podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Alžbety Ožvaldovej sa počas druhého dňa v severnom Francúzsku zoznámili a inovatívnymi riešeniami v oblasti energetiky a verejnej osobnej dopravy či cyklodopravy.
 
Delegácia Bratislavského samosprávneho kraja v utorok predpoludním navštívila tepláreň mestského spoločenstva Arras. To sa zaviazalo k prechodu na využívanie obnoviteľných zdrojov energií zabezpečením vykurovania verejných budov za účelom zníženia CO2 v ovzduší.  Zriadili preto mestskú tepláreň na drevený odpad a biomasu, ktorá vykuruje miestne školy, jasle, nemocnicu či plaváreň. V zaujme ekonomickej a ekologickej udržateľnosti tepláreň používa drevený odpad zo vzdialenosti maximálne 200 km.
 
V záujme zabezpečenia udržateľnej mobility sa spojila štyridsiatka miestnych samospráv v okolí mesta Arras a spoločne financujú zo svojich daňových príjmov prevádzku viacdruhovej verejnej osobnej doprave v mikroregióne.
 
„V meste Arras nám predstavili zaujímavý koncept rozvoja regionálnej dopravy. Aby ušetrili výdavky, tak okrem autobusovej verejnej dopravy, ktorá bola veľmi cenovo prístupná, mali takzvané taxíky na zavolanie, ktoré slúžili ako autobusová linka, čiže nechodila ako taxík, ale na zavolanie prišli a v rámci autobusovej linky odviezli občana na svoju zastávku. Taktiež bola tam silná podpora cyklodopravy, kde motivovali a motivujú ľudí aby si obstarávali bicykle s tým, že veľmi kvalitné elektro bicykle im za 20 euro za rok zapožičali, aby sa naučili využívať cyklodopravu a následne zväčša ľudia usúdili, že vlastne tento spôsob dopravy je pre nich výhodný  a taká štatistika pre nich vychádzala, že si napokon v tom druhom roku tieto bicykle zakúpili,“ predstavila projekt dopravy vo francúzskom Arrase poslankyňa NR SR a zároveň poslankyňa župného zastupiteľstva BSK Anna Zemanová.
 
 
Súčasťou programu bola aj prehliadka start-upu Unéole v Arrase, ktorý od roku 2011 vyvíja rozličné typy veterných turbín, ktoré sa dokážu adaptovať na silu vetra a na urbanizáciu. Jedná sa najmä o prototypy, ktoré možno umiestniť v centrách miest a vyrobené sú z recyklovaného hliníka a ľanových vlákien. Ďalšia prehliadka bola v spoločnosti Pocheco, ktorá vyrába ročne 2 miliardy papierových ekologických produktov. 
 
Poslednou zastávkou delegácie poslankýň a poslancov BSK bola historická budova pradiarne v Lille, z ktorej je od roku 2009 moderné centrum pre start-upy.