Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

BSK: Potulná galéria cez víkend zavŕši svoju osvetu proti extrémizmu

21.07.2017

Potulná galéria nomadSPACE, ktorú podporil Bratislavský samosprávny kraj, cestovala od 10. júla 2017 po slovenských obciach a mestách, aby umením upozorňovala na nebezpečenstvo xenofóbie, rasizmu a extrémizmu. Každý deň bola na inom mieste a tento víkend ju môžete poslednýkrát vidieť v Plaveckom Mikuláši a Bratislave.
 
“Extrémizmu v akejkoľvek podobe je pre demokratickú spoločnosť nebezpečný. Bratislavská župa si uvedomuje riziká s jeho nárastom a preto podporuje aktivity a projekty zamerané na proti šíreniu extrémizmu najmä medzi mladými aj prostredníctvom protiextrémistického projektu Pamätajme!, ktorý schválili župní poslanci. Treba spomenúť aj inscenáciu Natálka,  ktorú videli nielen žiaci našich škôl, ale aj verejnosť. Je dôležité, aby mali ľudia oči otvorené a aby dokázali vedieť odhaliť pokusy o oslabenie slobody. Práve aj touto výstavou sa kultúrne hodnoty sprístupňujú aj ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám, ktorí nemôžu cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácii je výrazne limitovaná“ vyjadril sa Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Potulná galéria nomadSPACE od svojho začiatku navštívila dvanásť miest a jej poslednými zastávkami bude tento víkend Plavecký Mikuláš a Bratislava. V sobotu 22. júla 2017 si ju v Plaveckom Mikuláši bude možné pozrieť od 14:00 do 20:00 hodiny a v nedeľu 23. júla 2017 ešte v Bratislave, ktorá je jej úplne poslednou zastávkou a o 18:00 hodine sa uskutoční jej finisáž v Karlovej Vsi v reštaurácii Kontajner Riviéra.
 
Organizátori výstavou a teda výtvarným umením oboznamujú ľudí s tým, ako rozlíšiť rozdiely medzi hoaxom, hejtom, konšpiračnou teóriou či dezinformáciou. Všetko v priestore malého nákladného auta a jeho okolí, kde sú sústredené diela súčasných vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii, rasizmu a extrémizmu. Pripravená je inštalácia Lukáša Houdeka a interaktívne hry Danky Krajčovej, ktoré priblížia problémy utečencov. Ďalej napríklad rakúska autorka Anna Witt sa vo svojej performance a participatívnej fotoakcii bude pýtať ľudí, čo bola pre nich najdôležitejšia otázka keď mali 16 rokov a Kundy Crew uskutočnia svoje povestné workshopy. Organizátori nezabudli ani na detské tvorivé dielne, workshopy a prednášky či debaty s cieľom sprístupniť prezentovanú problematiku čo najširšiemu publiku, aby vedeli nájsť odpovede na otázku, čo je správne, čo nebezpečné, čo je dobré a čo zlé.
 
Potulnú galéria nomadSPACE už mali možnosť vidieť v Plaveckom Štvrtku, Rohožníku, Jalovci,  Liptovskom Hrádku, Čiernom Balogu, Kokave nad Rimavicou, Tisovci, Lubeníku, Jelšave, Dobšinej, Smolníku a Gelnici.