Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

BSK: Informovanosť mladej generácie je dôležitá

22.05.2017

Dnes sa začali Dni otvorených dverí Ústavu pamäti národa 2017, ktorých partnerom je aj Bratislavský samosprávny kraj. Počas piatich dní sa predovšetkým študenti stredných škôl oboznámia s činnosťou Ústavu pamäti národa a výsledkami práce jeho odborných zamestnancov.
 

„Obdobie totality sme zažili a dokonca o tej fašistickej sa teraz vedú veľké polemiky, že to vlastne ani študenti nepoznajú. Bratislavská župa pozýva svojich vlastných študentov, aby sa zúčastnili dňa otvorených dverí na Ústave pamäti národa, aby si priamo siahli na obe totality, pozreli si čo sa tu vlastne skúma a zistili, že je to veľmi reálna časť našej vlastnej histórie, časť v ktorej nebola demokracia, časť v ktorej bolo aj mnoho zabitých ľudí. Bolo tam veľa bezprávia a trúfam si povedať , že časť ľudí s ňou nie je vyrovnaných, pretože keby sme s ňou boli vyrovnaní a bolo by sa to bežne o tom rozprávalo, či na školách alebo v rodinách, tak tento ústav nemusí byť založený. Naopak, keď sa stretávate s tým, že veľa ľudí spochybňuje či treba tú históriu pripomínať, tak si uvedomme iba jednu vec, že sa o tom málo hovorilo a málo sa o tom vie. A ja som presvedčený o tom, že keď to neurobí terajšia generácia, tak skôr či neskôr, to niekto bude musieť urobiť a vyrovnať sa tak s históriou,“povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

 
Dni otvorených dverí organizuje Ústav pamäti národa, ktorý je jednou z najmladších inštitúcií na Slovensku. Začínajú sa v pondelok 22. mája a pokračujú až do piatku 26. mája 2017. Podujatie je určené predovšetkým pre školy a ich študentov. Počas celého týždňa sa budú premietať filmy s tematikou obdobia neslobody, odborníci a hostia budú prezentovať výsledky svojej bádateľskej činnosti a diskutovať so študentmi. Pre záujemcov budú otvorené aj priestory archívu ÚPN s odborným výkladom. Odborné prednášky prinesú informácie o činnosti jednotlivých pracovísk a  ich pracovníci budú vysvetľovať podstatu totalitných režimov. Aktivita ÚPN smeruje aj k pochopeniu podstaty extrémizmu na základe historických skúseností s cieľom predchádzať extrémistickým názorom.
 
Pondelok – 22. máj 2017
8.00 – 12.00, DK Zrkadlový háj, Petržalka
Premietanie filmu Bež, chlapče, beža diskusia s predsedom Správnej rady Ondrejom Krajňákom, so žurnalistom Lukášom Filom a ďalšími hosťami.
 
Utorok – 23. máj 2017
od 8.30 – 15.30, Archív ÚPN, Miletičova 7 (budova Saleziánov), Bratislava
Deň otvorených dverí v Archíve Ústavu pamäti národa
Vstupy organizovaných skupín s maximálnym počtom 30 študentov budú každú hodinu od 8.30 Potrebné je prihlásiť sa na presný termín.
 
Streda – 24. máj 2017
8.00 – 16.00, Ústav pamäti národa, Miletičova 19, Bratislava
Deň otvorených dverí v Ústave pamäti národa
Prvá prehliadka je možná o 8:00, kapacita je 60 študentov a prehliadka trvá 1,5 hodiny.
streda 24. máj až piatok 26. máj, 8:00 – 13:30 
Premietanie filmu z produkcie ÚPN a diskusia s historikom a pamätníkom. Uskutoční sa v troch časových blokoch: 8:00 – 9:30; 9:30 – 11:00, 11:00 – 12:30.
Vzhľadom na obmedzenú kapacitu priestorov je nevyhnutná rezervácia miest na konkrétny deň a vybraný blok programu, o ktorý bude mať škola záujem. Rezervácie s presným počtom osôb a prípadné otázky môžete poslať e-mailom na adresu gubisova@upn.gov.sk.
 
viac info: http://www.upn.gov.sk/sk/pozvanka-na-den-otvorenych-dveri-ustavu-pamaeti-naroda/
fotogaleria: https://www.flickr.com/photos/fotopavolfreso/albums/72157684072410736