Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Bratislavský samosprávny kraj ako hostiteľ 7. Európskeho samitu regiónov a miest, ktorý bude v Bratislave už o dva týždne, zapája do svojich aktivít pravidelne aj študentov svojich škôl

24.06.2016

21. júna 2016 prevzalo v Primaciálnom paláci z rúk veľvyslanca Spojeného kráľovstva prestížne ocenenie britskej kráľovskej rodiny – Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (Dofe) 20 študentov gymnázia v Malackách. Svojou účasťou ocenených poctil aj pán prezident Andrej Kiska, ktorý ocenil veľké úsilie, ktoré museli študenti stredných škôl vynaložiť, aby túto cenu získali. 


Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu ( DofE ) je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140 tich krajinách sveta. Na Slovensko sa tento program dostal v školskom roku  2015/2016.
Ponuku zapojiť sa do pilotného ročníka dostalo i malacké gymnázium. Licenčnú zmluvu podpísala riaditeľka školy RNDr. Elena Krajčírová už v septembri 2015. Učiteľky školy Mgr. Kováčová a Mgr. Morávková absolvovali odbornú prípravu pre realizáciu programu, čím získali licenciu školiteľ a hodnotiteľ DofE. O program bol zo strany študentov veľký záujem. Do prvého ročníka bolo zaradených 22 uchádzačov, z ktorých 20 prvú fázu – bronzovú, úspešne ukončilo.
Študent, ktorý chcel cenu získať, musel prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. 
 
Zo šiestich inštitúcií v rámci Slovenska, ktoré ukončili pilotnú fázu projektu, bolo najviac úspešných „dofákov“ z  malackého gymnázia.
 
Každá dobrá škola by mala poskytnúť žiakom priestor pre uplatnenie ich záujmov a talentu a zároveň motivovať žiakov, aby tento priestor využili. Program DofE umožnil rozšíriť priestor, ktorý škola ponúka, ale predovšetkým je unikátny v motivácii.
Program je významný pre osobnostný rozvoj žiaka, vedie ho k systematickej práci, zodpovednosti a vytrvalosti. Študenti získali veľa nových skúseností, najmä v rámci dobrovoľníckej činnosti. Najviac študentov pracovalo v sociálnej sfére. Venovali sa seniorom v Centre sociálnych služieb Malacky, a pracovali s deťmi v detskom domove. Táto práca ich viedla k veľkej trpezlivosti, rozvíjala ich sociálne cítenie a u mnohých prehodnotila poradie životných hodnôt. Väčšina študentov chce v programe a dobrovoľníckej činnosti pokračovať.