Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Bratislavský samit zmení spoluprácu regiónov

11.07.2016

Uplynulý víkend priniesol do Bratislavy zástupcov miest a regiónov z celej Európy a mnoho hostí z celého sveta. Účastníci 7. Európskeho samitu regiónov a miest v budove Slovenského národného divadla diskutovali dva dni o inováciách v regiónoch, prepájaní regiónov a najmä o zjednodušení a fungovaní kohéznej politiky, teda napríklad aj čerpania eurofondov.

 
„Samit Európskeho výboru regiónov bol skoro ročný projekt, ktorý sme v spolupráci s hlavným mestom realizovali. Náš zámer bol, samozrejme, jednak reprezentovať Bratislavu ako takú, ale, samozrejme, doniesť sem okrem všetkých predstaviteľov aj idey vlastne z celej Európy a posilniť pozíciu celej strednej a východnej Európy, respektíve regiónov strednej a východnej Európy. Zdá sa, že sa to podarilo. Mnohí zo šéfov regiónov v rámci strednej, východnej Európy mi ďakovali za to, že naozaj sa nám podarilo problematiku, ktorá je pre nás typická, to znamená infraštruktúra, cesty, železnice a takisto druhá problematika zjednodušenie eurofondov, tak túto problematiku doniesť doslova pred oči vedúcich predstaviteľov komisie, to znamená všetko to, čo nazývame pracovne Brusel. Debata bola veľmi otvorená a všetky problémy, ktoré tu žijeme sme prezentovali a hľadali spoločné riešenia,“ vyjadril sa po záverečnej debate predseda Bratislavského samosprávneho kraja a hostiteľ 7. Európskeho samitu regiónov a miest Pavol Frešo.
 
Bratislavský samosprávny kraj  a hlavné mesto SR Bratislava ako hostitelia spolupracovali s Európskym výborom regiónov na zorganizovaní 7. Európskeho samitu regiónov a miest, vďaka ktorému Bratislavu navštívili takmer dve stovky primátorov, starostov a zástupcov regiónov z celej európskej dvadsať osmičky. Hosťami samitu boli aj podpredseda EK Maroš Šefčovič, podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini, viceprezident Európskej investičnej banky László Baranyay, svetovo renomovaný ekonóm Jeremy Rifkin či CEO spoločnosti Hyperloop Dirk Ahlborn.  Počas dvoch dní sa na samite v budove SND zišlo viac než tisíc ľudí. Výsledkom rokovaní je Bratislavská deklarácia, v ktorej sa regionálne a miestne orgány politicky zaviazali, že budú presadzovať päť hlavných riešení s cieľom zabezpečiť väčšiu efektivitu investícií.