Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Biela noc aj tento rok v regióne

03.10.2017

Aj tento rok ozvláštnia ulice Bratislavy, ale aj budovy, nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, parkoviská ako aj ďalšie zaujímavé a menej známe priestory rôzne svetelné konštelácie, ktoré prinesie už tento víkend vizuálny festival súčasného umenia Biela noc 2017.
 

„Ide o tretí ročník našej spolupráce, na ktorú sme veľmi hrdí. Jej cieľom je podpora veľkého neprehliadnuteľného podujatia s celoregionálnou pôsobnosťou, zaraďujúceho Bratislavský kraj medzi metropolitné regióny ako je to štandardom vo vyspelej Európe. Ten istý dôvod máme aj aj pri podpore festivalu Viva Musica a myslíme si, že tri roky spolupráce ukazujú, že vďaka podpore Bratislavského kraja sa z festivalu súčasného umenia Biela noc stalo značkové podujatie nášho regiónu,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Podujatie Biela Noc 2017 sa uskutoční dňa 7. 10. 2017 v Bratislave. Ide o prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol. Aktuálny ročník nadviaže na najúspešnejších umelcov z predchádzajúcich rokov. Návštevníkov všetkých vekových kategórií zavedie počas jednej noci na nové lokality a predstaví až 70 zastávok s dielami špičkových zahraničných a domácich umelcov. Spoluorganizátorom tohto podujatia je už po tretí raz aj Bratislavská župa, ktorá v spolupráci s mestami a obcami Bratislavského samosprávneho kraja zaviedla festival do regiónu, aby domáci, ale aj zahraniční turisti mohli aj vďaka tomuto podujatia, prostredníctvom vybraných umeleckých diel súčasných umelcov zviditeľniť netradičné, nepoznané, ale aj významné miesta regiónu.

„Festival Biela noc sa tento rok rozšíri na tri mestá v Bratislavskom regióne - Stupava, Senec a Budmerice, pričom začneme v Stupave 21. októbra, pokračovať budeme v Senci 28. októbra a napokon sa festival ukončí v Budmericiach 4. novembra. To znamená tri po sebe nasledujúce víkendy, dva týždne po hlavnej Bielej noci v meste. Toto rozšírenie do regiónu je zaujímavé preto, že vám dovolí lokálnu identitu týchto miest vnímať inými očami, keďže vám do bežného zorného poľa vstúpi silný vstup súčasného umenia. Napríklad vidieť Budmerický kaštieľ ako bežný návštevník a vidieť ho ako návštevník Bielej noci bude veľký rozdiel a veríme, že sa stretne táto možnosť s veľkým ohlasom domácich aj zahraničných návštevníkov,“ ozrejmila riaditeľka Odboru kultúry a cestovného ruchu BSK Zuzana Šajgalíková.

Návštevníkom na netradičnej umeleckej prechádzke nočným mestom budú k dispozícii aj kultúrni mediátori, teda študenti zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Tí budú prítomní pri jednotlivých dielach, s ktorými sa tak môžu zoznámiť a zároveň s nimi zoznámiť aj návštevníkov. Každý návštevník dostane grafickú mapku, ktorá bude sprevádzať rôznymi umeleckými zastávkami ako vizuálnymi inštaláciami, koncertami, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, živou performance a ďalšími.

“Bratislave a Bratislavskému regiónu, ktoré pristupujú k tvorbe a podpore podobných projektov, sa podarilo na mapu ľudí vyhľadávajúcich miesta, kde chcú tráviť čas. Prvý pol rok roku 2017 ukazuje, že Bratislava je definitívne zaujímavou destináciou. Oproti minulému roku, keď sme hostili obrovské podujatia sa zvýšil počet návštevníkov o 9,52%, čo znamená takmer o 60 000 ľudí prišlo do Bratislavy a Bratislavského kraja viac a čo sa týka regiónu tak to bolo v číslach nad 10%. To znamená, že tu vidíme naozaj aj tú realitu pre región a vidíme to, čo sa deje, keď sa na území dejú kvalitné podujatia a prečo treba tieto podujatia podporovať. Ja sa chcem poďakovať, že môžeme byť súčasťou Bielej noci a aj v našich brožúrach a informačných materiáloch, ktoré idú do sveta sa môže nachádzať také významné podujatie ako je Biela noc,“ povedal Lukáš Dobrocký, výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu BRT..

Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s dopravcom Slovak lines ako aj s Dopravným podnikom Bratislava aj tento rok posilnil počas podujatia nočné autobusové spoje - príslušné cestovné poriadky spojov počas konania Bielej noci zo soboty na nedeľu v dňoch 7.10.17-8.10.17 pre smery aj s nasledovnými nástupišťami:

- smer BA - Senec - nástupište BA,Náhradná stanica - č. 25; Bajkalská - č.7. - Spoje sú na linke 102444

- smer BA - Ch.Grob-S.Grob - nástupište BA,Náhradná stanica - č.23; Bajkalská - č.5 - Spoj je na linke 10244 (spoj č. 911) s pokračovaním na linke 102404 (spoj č. 911)

- smer BA-PK-Modra - nástupište BA,Náhradná stanica - č. 20; Bajkalská - č.4. - Spoje sú na linke 102422

- smer BA-Šamorín - nástupište BA,Náhradná stanica - č. 28. Spoje sú na linke 102412

- smer BA-Tomášov - nástupište BA,Náhradná stanica - č. 30. Spoje sú na linke 102408

- smer BA-Stupava-Malacky - nástupište BA,Náhradná stanica - č.13. Spoje sú na linke 102401 s pokračovaním na linke 102417

Spoje budú nahodené do strojčekov