Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

Bez kultúry nie sme - Druhý Večer na podporu banskobystrických divadiel

02.06.2016

Podporu banskobystrickým divadlám, ktoré pre zásahy banskobystrickej župy prichádzajú o dotácie na kultúrne podujatia, vyjadril Bratislavský samosprávny kraj už po druhý raz. Dnes večer sa v priestoroch A4 – Priestor súčasnej kultúry predstaví banskobystrické divadlo Štúdio tanca s tanečným dvojpredstavením Androgén/Jadro. Po predstavení sa uskutoční diskusia s divákmi.
 
“Myslím si, že ten dôvod je úplne zrejmý. Pokiaľ ktokoľvek z verejnosti sa na to pozrie, vidí, že v Banskobystrickom kraji sa deje jedno obrovské svinstvo voči kultúre. Kultúra je tam vystavená obrovskému existenčnému tlaku, systémom buď sa podriaď alebo zmizni zo života. To je niečo čo sme tu naposledy mali za komunizmu a je to doslova útok na slobodu. My v Bratislavskej župe vyznávame naše heslo, že bez kultúry nie sme a žiadna kultúra nemôže byť bez umeleckej slobody. Práve na to útočí banskobystrická župa a banskobystrický župan,” vyjadril sa na tlačovej konferencii predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
 
Iniciátorom prvého aj druhého Večera na podporu banskobystrických divadiel je Bratislavský samosprávny kraj. Cieľom týchto podujatí je vyjadriť podporu banskobystrickým divadelníkom, najmä divadlám v zriaďovateľskej pôsobnosti banskobystrickej župy. Tá napríklad bez predchádzajúcej komunikácie zvyšuje divadlám v štruktúre rozpočtu percentuálny podiel vlastných príjmov cez tzv. merateľné ukazovatele. Opticky ostáva rozpočet kultúrnych ustanovizní rovnaký, no župa poskytuje nižší transfer, zvyšok si divadlá musia „zarobiť“. Hosťujúcemu Štúdiu tanca ako jedinému odmietol banskobystrický župan poskytnúť finančné prostriedky na nadstavbové zložky mzdy zamestnancov. V prípade iných organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja to neurobil. Našťastie ho župný parlament opakovane prehlasoval.
Zmyslom podpory zo strany BSK je solidárnosť k divadlám a divadelníkom, voči ktorým sú opakovane vedené neštandardné kroky zo strany vedenia BBSK. Preto ich bratislavská župa oslovuje na aktivity v rámci bratislavského kraja, predstavuje ich tunajšiemu publiku a predstavuje ich tvorbu.   
 
„Keď ste v roli nejakého outsidera, konkrétne v našom divadle ide o 18 rokov naozaj kvalitnej a takej odovzdanej práce, teda vytláčaného niekde na roh. Tak je veľmi dobré, keď vám niekto podá pomocnú ruku, z toho rohu vytiahne a sa za vás postaví. Toto sa v prípade Bratislavského samosprávneho kraja stalo. Mňa pán župan zobral vážne a hneď na začiatku sa vyslovil aj voči tomu vedeniu, ako to on vidí, ako to on vníma. Taký postoj si vážim, pretože ostatní boli veľmi opatrní,“ doplnila Zuzana Ďuricová Hájková, riaditeľka divadla Štúdio tanca.