Preskoč na obsah

Aktuality

VUC_006
V tejto sekcii sa nachádzajú aktuality a iné informácie z činnosti VÚC...
Späť

12. ročník festivalu Viva musica! prinesie zaujímavé inovácie

15.06.2016

Klasickú hudbu inak, podanú netradičným spôsobom, v netradičných kontextoch a na netradičných miestach opäť aj tento rok prinesie letný hudobný festival Viva musica! Jeho spoluorganizátorom a partnerom je už po druhý raz Bratislavský samosprávny kraj. 12. ročník festivalu odštartuje otváracím koncertom 2. júla a zároveň slávnostným galakoncertom pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
 
„Župa je nielen hrdým spoluorganizátorom festivalu, ale aj jeho nadšeným návštevníkom, pretože festival podporuje myšlienku inšpirovať sa tými najlepšími, túži rozvíjať u mladých ľudí cit pre umenie a prináša špičkový kultúrny zážitok. Bratislavský kraj je jednoznačne kultúrny región, ktorý spolu s organizátormi festivalu pripravil bohatú ponuku tak pre domácich, ale i zahraničných návštevníkov,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Viva Musica patrí k najväčším medzinárodným hudobným festivalom na Slovensku. Za sebou má úspešných 11 ročníkov.  Aj ten aktuálny prinesie počas mesiacov júl a august výnimočných domácich i zahraničných umelcov a zaujímavé hudobné projekty. Tento rok do Bratislavy zavítajú svetový violončelista  Mischa Maisky,  hviezda klasickej, jazzovej a world music a najslávnejší žijúci akordeonista Richard Galliano, najoceňovanejšie a najžiadanejšie americké sláčikové kvarteto Kronos Quartet,  obľúbené Spievankovo v sprievode symfonického orchestra, hudobno-divadelná show v podaní virtuózneho sláčikového kvarteta PaGAGnini. Viva musica! prinesie aj  recitál svetoznámej sopranistky, prvej dámy slovenského operného umenia  Edity Gruberovej, ale aj výnimočný koncert v podaní operných hviezd Adriany Kučerovej, Jany Kurucovej, Pavla Bršlíka a Štefan Kocána.
 
Programová skladba 12. ročníka festivalu Viva musica! prinesie pre svoje široké publikum aj niečo nové. Obohatená bude o výnimočné podujatie Viva Musica! festival Grand Prix, určené pre najtalentovanejších študentov konzervatórií z celého Slovenska. Počas série ôsmich koncertov sa predstavia najlepší študenti konzervatórií v rôznych nástrojových skupinách a predstavia návštevníkom z bratislavského regiónu to najlepšie z klasickej hudby. Koncerty, na ktorých vstup je voľný, sa uskutočnia na neopakovateľných miestach na území celého bratislavského regiónu ako napríklad stupavská Synagóga, Pálffyovský kaštieľ v Malackách, Bazilika Narodenia Panny Márie v Marianke alebo Evanjelický kostol v Limbachu.
 
„Teším sa, že môžeme byť destinačným partnerom podujatia, ktorý sa výrazným spôsobom zasadzuje aj o to, že turisti k nám radi chodia. Teší nás, že Viva musica! sa tento rok spojila s dvomi ďalšími významnými produktami pre náš región a to sú Vína z Malých Karpát a Husacina, produkt, ktorý má v bratislavskom regióne dvestoročnú tradíciu. Čiže tento festival je pre nás neoddeliteľnou súčasťou ponuky bratislavského regiónu,“ doplnil Lukáš Dobrocký, výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava region tourism.